استفاده از داروی هورمن رشد باعث ابتلا به دیابت می‌شود

به گزارش پایگاه خبری بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان مازندران محمد رضا شیران در جمع خبرنگاران استان مازندران اظهار کرد: داروهای هورمون رشد در استان مازندران به دلیل استفاده نامناسب در بدنسازی‌های توزیع نمی‌شود.

وی با اعلام اینکه ماهیانه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ عدد از این دارو مورد نیاز استان هست که با هماهنگی انجام شده این تعداد دارو در داروخانه‌ها توزیع می‌شود، گفت: استفاده این داروها به دلیل عدم استفاده نادرست باعث افزایش قند خون و بیماری دیابت ناشی از مصرف دارو می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه داروی هورمون رشد یکی از فاکتورهای ابتلا به دیابت هست، افزود: داروهای مربوط به دیابت، فشار خون و چربی خون از اقلام دارویی است که بیشترین مصرف را در استان مازندران دارد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر یکی از دغدغه‌های دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران کاهش عوارض ناشی از دیابت هست، افزود: عوارض ناشی از داروهای هورمون رشد در باشگاه‌های بدن‌سازی مسؤولان و متولیان دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران را متقاعد کرد که نسبت به روند توزیع داروهای هورمون رشد در استان اقدام مناسبی انجام دهند به همین دلیل این دارو به صورت محدود در استان مازندران توزیع می‌شود.

شیران دیگر عوارض استفاده از داروی هورمون رشد را مشکلات ناباروری در مردان عنوان کرد و افزود: با توجه به سیاست افزایش جمعیت در کشور و اینکه در بسیاری از باشگاه‌های بدنسازی مردان جوان و مجرد فعالیت می‌کردند برنامه ریزی کردیم که از توزیع بی رویه این دارو در سطح باشگاه‌های بدنسازی جلوگیری شود و نظارت‌های هم در این زمینه انجام شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۵۰۰ باشگاه بدنسازی در استان فعالیت می‌کنند که نظارت ادواری بر آنها انجام می‌شود و با توجه به افزایش هزینه‌های جفت نازا در کشور این اقدام می‌تواند تا حدودی زمینه جلوگیری از بیماری‌های ناباروری مردان را کاهش دهد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ارتباط با فعالیت عطاری‌ها در استان مازندران افزود: مجوز عطاری‌ها در سازمان صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود، اما نظارت‌ها با هست و به نوعی فعالیت برخی از این مجموعه‌ها قانونمند نیست، عطاری‌ها برای تداوم فعالیت باید از سازمان غذا و دارو مجوز لازم را داشته باشند، اما به صورت جدی نظارت در این بخش انجام می شود و گاهی هم برخوردهای لازم با متخلفان در دستور کار است.

وی با اشاره به فعالیت سورتینگ دارند و استفاده از رنگ در مرکبات، یادآور شد: با انتقادهای که از روند سورتینگ انجام شده و تصمیم گیری در شورای سلامت استان مازندران مقرر شد که نظارت سازمان غدا و داروی استان در این زمینه انجام شود.

پیمایش به بالا