افزایش فشارها برای اخراج عربستان از شورای حقوق بشر

پایگاه خبری هسبریس (hespress) که یک پایگاه خبری مشهور در مغرب به شمار می‌رود در خبری از افزایش فشارها بر عربستان سعودی در پی اقدامش در اعدام ۴۷ نفر در اواخر هفته گذشته خبر داد.

بر اساس این گزارش، شماری از سازمان‌های بین‌المللی و حتی مغربی به صراحت این اقدام را با هر توجیهی که از سوی ریاض انجام شده باشد، محکوم کردند و آن را نقض حقوق بشر دانستند.

میزان این محکومیت‌ها به جایی رسید که برخی طرف‌ها حتی خواستار لغو عضویت عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل شدند.

ابتدا یک ائتلاف مغربی، خواستار اخراج عربستان سعودی از شورای حقوق بشر شد و پس از آن، شماری از فعالان حقوق بشر در سطح بین‌الملل با امضای طوماری، خواستار پایان یافتن عضویت عربستان در این شورا شدند.

تاکنون ۱۶ هزار و ۳۸۵ نفر این طومار را امضا و آل سعود را به قطع سر معارضان متهم کردند. در این طومار آمده است: با وجود آنکه عربستان عضو شورای حقوق بشر است، به طور وحشیانه‌ای این حقوق را زیر پا گذاشته است.

از نظر امضا‌کنندگان این طومار، عربستان سعودی موضعی افراطی اتخاذ کرده که خطر و تهدیدی برای جهان است و به همین دلیل نیز باید عضویتش در شورای حقوق بشر سازمان ملل که اخیرا به آن پیوسته، لغو شود.

در همین راستا، سازمان عفو بین‌الملل نیز عربستان را به اعدام ۴۷ نفر از جمله شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعی به منظور تسویه حسابهای داخلی تحت پوشش مبارزه با تروریسم، متهم کرد و «فلیپ لوثر» مدیر این سازمان در خاورمیانه نیز ضمن ناعادلانه خواندن محاکمه شیخ نمر گفت که این اقدام به منظور ساکت کردن انتقادها علیه رژیم حاکم به ویژه فعالان شیعی صورت گرفت.

پیمایش به بالا