دستگاه تولید کمپوست از پسماند غذا در مازندران ساخته شد

دستگاه کمپوست
 به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران،  این دستگاه  که با حمایت مادی و معنوی این سازمان ساخت شد، می‌تواند برای واحدهای آپارتمانی بسیار موثر واقع شود،چرا که پسماندهای تولید شده در آپارتمان‌ها پس از تبدیل به کود آلی قابل استفاده برای کشاورزان است و مشتریان خاص خودش را دارد، آپارتمان نشین‌ها می توانند با خرید این دستگاه و تبدیل پسماند غذا به کود آلی و فروش آن بخش از هزینه‌های جاری زندگی آپارتمان نشینی را تامین کنند.

روزبه عبدی، مخترع این دستگاه در ارتباط با فرایند ساخت این دستگاه اظهار کرد: این دستگاه علاوه بر بازیافت پسماند در مبدأ و تولید کود آلی از آلودگی زیست محیطی نیز جلوگیری می‌کند.

وی در پاسخ به این سئوال که فرایند ساخت این دستگاه چه طور است، گفت: دستگاه تولید کمپوست ساخته شده، مجهز به سامانه های حرارتی، هوادهی و همزنی می باشد.

این مخترع اضافه کرد: سامانه حرارتی با داشتن المنت های حرارتی، سنسور دما و نمایشگر می‌تواند دمای فرایند را کنترل کرده و دمای مورد نیاز برای عملکرد میکروارگانیزم ها و تجزیه مواد را ایجاد کند.

 عبدی اضافه کرد: سیستم هوادهی موجب می گردد تا اکسیژن مورد نیاز برای تجزیه مواد کمپوست فراهم شده و از ایجاد فرایند بی هوازی و انتشار بو های بد جلوگیری  شود.

وی خاطر نشان کرد: همزن علاوه بر زیر و رو کردن مواد کمپوست و جلوگیری از فرایند بی هوازی با توجه به اصطحکاک بین مواد و مواد با جداره رآکتور موجب خرد کردن مواد نیز می گردد.

این مخترع مازندرانی خاطر نشان کرد: در نهایت پسماند طی ۲۴ ساعت به کود آلی قابل مصرف در کشاورزی و باغبانی تبدیل می گردد.

عبدی با اعلام اینکه هر نوع پسماند مواد غذایی با این دستگاه قابل تبدیل شدن است، گفت: دستگاه در اندازه‌های مناسب تر قابل ساخت است و دستگاه ساخته شده در حال حاضر در آپارتمان‌ها قابل استفاده است.

وی با اعلام اینکه پسماند ۳۵ درصد پسماند غذایی ۲۰ کیلوگرمی در این فرایند قابل تبدیل شدن به کود آلی است، گفت: با توجه به رشد آپارتمان نشینی از این دستگاه می توان برای تبدیل پسماند غذایی آپارتمان‌ها و تبدیل آن به کود آلی و ایجاد درآمد برای ساکنان این واحدهای مسکونی استفاده شود.

این نخبه مازندرانی با اعلام اینکه مشابه خارجی این دستگاه وجود دارد، گفت: مشابه خارجی این دستگاه هزینه‌ای حدود ۹ میلیون تومان دارد ولی در حال حاضر امکان تولید این دستگاه به قیمت پنج میلیون تومان فراهم است.

عبدی در پاسخ به این سئوال که کودی آلی که قرار است تولید شود آیا مورد تایید جهاد کشاورزی و یا ارگان‌های مربوط به کشاورزی هست، گفت: در بررسی اولیه این موضوع به تایید رسیده است ولی برای تایید نهایی کود تهیه شده برای آزمایش ارسال شده و در حال بررسی است.

پیمایش به بالا