زور مخالفان بیشتر بود، اصلاح اساسنامه به مرحله حرف هم نرسید/ ادامه سریال اعتراض به صورت‌های مالی

حسابرس و بازرس مالی شرح کاملی از گزارش را قرائت کرد و گفت که گزارش‌هایی که به او داده شده فاقد اطلاعات مالی است. این مسئله باعث اعتراض علی اکبر طاهری، سرپرست باشگاه پرسپولیس شد.

طاهری به نبود اطلاعات مالی ایراد گرفت که علی کفاشیان اعلام کرد این فقط گزارش عملکرد بوده و نیازی به اطلاعات مالی ندارد. حسابرس و بازرس هم اعلام کرد که گزارش فاقد اطلاعات مالی بوده و در اختیار همه اعضای مجمع بوده است. وی توضیح داد که در بند ۱۳ هم انحرافات مالی وجود دارد و خودش هم اعلام نکرده گزارش مالی ایرادی ندارد.

علی کفاشیان بین صحبت‌های طاهری به سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت که شما در جلساتی که گزارش هزاران میلیاردی برگزار شده؛ بودید، این جلسه که فقط یک گزارش ۳۰، ۴۰ میلیاردی است. طاهری نیز در پاسخ کفاشیان گفت که جلسه را سیاسی نکنید و این مجمع فدراسیون فوتبال است.

حسابرس و بازرس مالی که نتوانست به سؤالات طاهری پاسخ بدهد، در اعتراض به نبود گزارش‌های مالی سازمان لیگ اعلام کرد که در خصوص گزارش مالی سازمان لیگ خود تاج توضیح می‌دهد. وی اعلام کرد که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال تلفیق نشده‌اند و ما این را در گزارش خود آورده‌ایم. البته حسابرس و بازرس اعلام کرد با وجود ثبت نشدن عدم تلفیق سازمان لیگ از فدراسیون اما گزارش به صورت تلفیقی آمده است. طاهری سوال پرسید آیا این مسئله را شما تائید کرده‌اید که حسابرس و بازرس اعلام کرد، تائید کردیم.

طاهری از حسابرس و بازرس مستقل درخواست کرد بهتر است مورد تائید بودن اعدادی که در گزارش وجود دارد را اعلام کند، نه اینکه فقط گزارش را بخواند.

قنبرزاده پس از توضیحات اعلام کرد که در ماده ۷۰ اساسنامه آمده است که بازرسان مستقل و کسی که حسابرس باشد نمی‌تواند بازرس هم باشد، چراکه بازرس باید به گزارش حسابرس نظارت کند. او گفت: این درست نیست که یک موسسه هم حسابرس و هم بازرس باشد. این با اساسنامه مغایرت دارد و چرا یک شرکت باید هر دو کار را انجام بدهد.

کفاشیان توضیح داد این بازرس علی البدل است و در مجمع قبلی هم این مسئله توضیح داده شد، اما قنبرزاده قانع نشد.

قنبرزاده گفت اگر در مجمع سال گذشته چیزی تصویب شده باشد، قانونی است یا نه؟ فیلم مجمع سال گذشته موجود است که خود کفاشیان پیشنهاد داد بازرس و حسابرس جدا از هم باشند. قنبرزاده گفت من فیلم مجمع سال گذشته را همراه دارم و بهتر است این گزارش ابطال شود و نمی‌تواند مشروعیت داشته باشد.

بازرس و حسابرس مستقل اعلام کرد که فقط یک بند از گزارش وقت زیادی از مجمع گرفت و به این شکل باقی بندها را باز نخواهند کرد. وی توضیح داد که حسابرسی و بازرسی یک شغل است و قرار است در تغییر اساسنامه هم این پست یکی شود.

بازرس و حسابرس از قنبرزاده سوال کرد که چه اشکالی دارد بازرس و حسابرس یکی باشد.  پس از این صحبت‌ها و اعتراض قنبرزاده، شهرام دبیری اعلام کرد شرح جلسه مجمع سال گذشته باید رای‌گیری می شد که این کار صورت نگرفته است.

کردنوری در اعتراض به گزارش مالی اعلام کرد که چرا فدراسیون فوتبال با صدا و سیما قرارداد حق پخش را امضا کرد اما نتوانست پولی دریافت کند که این به باشگاه‌ها و بازیکنان ضربه زد. وی اعتراض‌های دیگری هم به برخی ابهامات گزارش مالی داشت.

در ادامه طاهری گفت: درست نیست که گزارش فقط خوانده و بعدش هم ما برویم. باید درباره بند بند آن حرف زد.

به گزارش تسنیم محمود گودرزی در این جلسه گفت: یک خبر خوب دارم و یک خبر بد. خبر بد اینکه سید جواد رفوگر یکی از زحمتکشان ورزش از دنیا رفت. خبر خوب هم این است که آقای آبشناسان رئیس پیشین فدراسیون فوتبال حالشان بهتر شده است.

وی ادامه داد: برخی اتفاقاتی رخ داد که شائبه‌هایی بوجود آورد که این شائبه‌ها برای این ارگان فرهنگی خوب نیست. البته اگر این عنوان ورزشی را فرهنگی بدانیم. من اعتقاد دارم که در این مقطع که در آستانه انتخابات فدراسیون قرار داریم باید از این شائبه‌ها دور شویم.

وزیر ورزش و جوانان یادآور شد: برخی در این شرایط نباید کاری کنند که این شائبه‌ها بوجود بیاید. در جامعه فوتبال افراد، کارگزاران و مسئولانی هستند که همه برای خودشان ایده‌هایی دارند اما این نباید به مسائل سیاسی ربط پیدا کند. باید مراقب بود بعضی اقدامات شائبه‌هایی بوجود نیاورد. در حال حاضر شائبه‌هایی در برخی کارها بوجود آمده که نباید پوپولیستی تصمیم‌گیری شود. تغییرات، اضافه کردن لایحه‌ها و برخی نگارش‌ها در اساسنامه باید به شکلی باشد هیچ شائبه‌ای بوجود نیاید.

گودرزی افزود: نباید شرایطی را بوجود آوریم که ما در جایگاه خودمان مستقر و به کارمان ادامه دهیم. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که این مسائل خیلی اهمیت دارد و نباید برخی بخواهند با لابی‌کردن به جایگاهی برسند. این مسئله در جامعه غیرقابل انکار است. اگر می‌خواهیم درست پیش برویم باید موضوع را بر اساس اساسنامه و آیین‌نامه جلو ببریم.

وی تصریح کرد: خوب نیست با لابی کردن بخواهیم تغییری ایجاد کنیم. امیدوارم تا زمانی که انتخابات فدراسیون رخ می‌دهد چنین مسائلی را شاهد نباشیم.

وزیر ورزش و جوانان گفت: در آستانه انتخابات فدراسیون قرار داریم و قرار است اتفاق میمونی رخ دهد البته نه از این جهت که تیم فدراسیون تغییر کند و این مسئله مشخص نیست. من معتقدم باید تصمیمات درست گرفته شود و به افرادی که اکنون در فدراسیون هستند فرصت دهیم. باید از تصمیمات شائبه‌انگیز دور شویم. اینکه حالا بخواهیم با سفری برخی اتفاقات رخ دهد باید از این سفرها نیز پرهیز کنیم.

گودرزی گفت: در برخی گزارش‌ها شائبه‌هایی بوجود آمده که باید از آنها دور شد و به نظر من خوب نیست که در چنین جای فرهنگی چنین شائبه‌هایی وجود داشته باشد. ضمن اینکه لازم می‌دانم از ریاست و هیئت رئیسه فدراسیون بابت زحماتی که کشیده‌اند تشکر کنم.

در ادامه کفاشیان در خصوص خبری که وزیر ورزش و جوانان در مورد لایحه ۳۰۰ میلیاردتومانی دولت برای حق پخش تلویزیونی اعلام کرد، گفت: از شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدیم و امیدواریم این مسئله به واقعیت بپیوندد. از تمام اعضای مجمع و روسای هیئت‌ها درخواست می‌کنم که از نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی بخواهند از لایحه دولت در مجلس، حمایت کنند.

وی با شوخی ادامه داد: در چنین مواقعی موافقان و مخالفان مشخص می‌شوند که اگر نماینده‌ای مخالف باشد ما یقه شما را خواهیم گرفت.

در ادامه جلسه مجمع عمومی فدراسیون فوتبال کریم بهرامی رئیس هیئت فوتبال قم از گزارش‌های مالی ایراد گرفت و درخواست کرد که به بندهای گزارش‌های مالی رسیدگی شود.

شهرام دبیری عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال به حرفبهرامی اعتراض  و اعلام کرد که نمی‌توان به بند‌بند گزارش‌ها رسیدگی کرد و این کار زمان می‌برد.  او گفت نمی‌توان یک بند را تایید و یک بند را رد کرد.

نصرالله سجادی معاون توسعه قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش ایرادهایی نسبت به گزارش مالی داشت و عنوان کرد:  باید ایرادات بندبند بررسی شود، نه اینکه تنها با خواندن گزارش، از آن گذشت.

علی پورکیانی قائم مقام باشگاه استقلال خوزستان رو به اعضای مجمع کرد و گفت: از جلسه امروز هیچ چیزی عاید من نشد و تنها شاهد یقه‌گیری بودم، من باید برگردم چرا که هیچ چیزی عاید من نشد. علی کفاشیان نیز با کنایه به قائم‌مقام استقلال خوزستان گفت: برای شب هم پرواز داریم و می‌توانیم برای شما هواپیمای اختصاصی بگیریم!

در ادامه شهاب عزیزی خادم عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: به نظر من نیز باید به گزارش مالی به صورت بند‌بند رسیدگی شود. پیشنهاد آقای سجادی خوب بود اما ای کاش از برخی اتهام‌زدن‌ها و ایجاد شائبه فاصله بگیریم. خوشبختانه هیئت رئیسه سازمان لیگ تشکیل شده و اعضای جدیدی به آن اضافه شدند. این اتفاق خوبی است و امیدوارم فضایی به وجود بیاید که دیگر اعضای مجمع حفره‌های فوتبال را پر کنند.

مهدی تاج رئیس سازمان لیگ با بیان اینکه باید برخی مسائل را توضیح دهد خاطرنشان کرد: در اساسنامه فدراسیون فوتبال آمده است رئیس سازمان لیگ یا همان رئیس کمیته مسابقات طبق صحبت‌های شخصی به نام سوزوکی باید همراه باشگاه‌ها تجاری شوند.

وی با اشاره به صحبت‌های طاهری سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: طاهری که به گزارش اعتراض می‌کند باید بداند به طور قانونی هنوز که هنوز است شخصی به نام صفدر حسینی رئیس باشگاه رسپولیس است. بهتر است در مورد اساسنامه فدراسیون فوتبال قوانین بین‌المللی را رعایت کرده و برخی قوانین ملی خودمان را دخیل بدانیم.

محمود اسلامیان نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال گفت: حسابرسی دنبال استاندارد کردن سیستمی است که بتوان راحت‌تر قضاوت کرد. دوستان برای اینکه این همه وقت مجمع گرفته نشود به فدراسیون بیایند و پیشنهاد بدهند تا کارگروه تشکیل شود. تکالیف هم خارج از عرف نیست.

وی اضافه کرد: مهمترین موضوعی که اشاره شد و دکتر گودرزی خبر دادند این بود که بحث حق پخش در دولت تصویب و به ماده تبدیل شد. این خبر از همه چیز مهم‌تر و از صدها ساعت جلسه‌ای که به این شکل برگزار کنیم، مهم‌تر است.

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال عنوان کرد: حق ما را نمی‌دهند و این در حالی است که کشورهای دیگر پول زیادی می‌گیرند. وقتی صدا و سیما انحصاری است همین می‌شود که حق ما داده نمی شود و این انحصار مانند خودروسازی است که سال‌ها ۲۰ هزار کشته در جاده‌ها می‌دهد.

اسلامیان گفت: به نظرم برای حق پخش باید قیمت گذاری و روی این مسئله کارشناسی شود. باشگاه‌ها باید حق خود را بگیرند نه اینکه یکی به تراکتورسازی و دیگری به فولاد مبارکه وابسته باشد تا صدقه بگیرند، نه حق‌شان را. الان بهتر است پس از لایحه دولت پیگیر شویم تا حق پخش در مجلس هم رای گذاشته شود و مانند ۱۳ سال پیش نباشد که به تصویب نرسد. ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم جلساتی داشتیم که قرار شد پیگیری شود و به نظرم اگر حق واقعی به ما برسد فوتبال ۵،۶ برابر الان بودجه خواهد داشت و شرایط همه بهتر می‌شود.

مهم‌ترین بحث امروز اما این بود که قرار بود  در بخشی از جلسه اساسنامه پیشنهادی فدراسیون فوتبال بررسی و به رأی گذاشته شود اما این اتفاق رخ نداد و در نهایت مخالفت‌هایی که صورت گرفته جواب داد.

علی کفاشیان در این باره گفت: برخی‌ها شائبه‌هایی را ایجاد کرده بودند که اصلاح و تغییرات صورت گرفته در اساسنامه به دلیل در پیش بودن انتخابات فدراسیون فوتبال در راستای منافع فدراسیون صورت گرفته است. ضمن اینکه چند روز پیش فیفا یکسری اساسنامه برای ما ارسال کرد که در آن تغییراتی داده شده بود از جمله اینکه تعداد کمیته‌ها کاهش پیدا کرده یا تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی زیاد شده است. این  موضوع قرار است در مجمع بعدی فیفا مورد بررسی قرار گیرد و ما باید این تغییرات جدید را نیز در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: باید گزارش حسابرسی نیز کامل شود و بر همین اساس اساسنامه با اصلاحیه‌های جدید در مجمع آبان یا آذر سال ۹۵ ارائه شود.

حاضران در مجمع نیز به این موضوع رای مثبت دادند.

همچنین پس از آنکه حسابرس و بازرس فدراسیون فوتبال در مجمع این فدراسیون گزارش مالی خود را ارائه کرد این گزارش از سوی برخی از اعضای مجمع مورد اعتراض قرار گرفت.

در نهایت پس از رأی‌گیری این گزارش مالی و با شرایط جدیدی که اعضا برای آن تعیین کردند مورد تصویب قرار گرفت.

در ادامه مجمع مخالفان واگذاری مالکیت ساختمان‌های دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به این دو باشگاه در خصوص دلیل مخالفت‌شان صحبت کردند و همگی بر این عقیده بودند که چرا شهرستان‌ها باید محروم باشند و فقط به این دو باشگاه رسیدگی شود؟ البته مخالفان تاکید داشتند که با قدرت گرفتن پرسپولیس و استقلال فوتبال ایران قدرتمند می‌شود اما با واگذاری ساختمان‌ها به این دو باشگاه، مشکل آنها حل نخواهد شد.

منصور قنبرزاده مدیرعامل باشگاه نفت‌تهران در این زمینه اظهار داشت: بحث واگذاری مالکیت این ساختمان‌ها تنها ۲ رای کم آورد و چه بهتر بود که ساختمان‌ها به این دو باشگاه واگذار می‌شد.

آرای حاضران ۲۶ رای موافق و ۳۲ رای مخالف بود و در نهایت واگذاری ساختمان به پرسپولیس و استقلال رای نیاورد.

همچنین علی کفاشیان بودجه سال آینده فدراسیون را ۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت ۱۰ میلیارد تومان از این رقم به تیم ملی بزرگسالان، ۲.۵ میلیارد به تیم‌های پایه، ۲.۵ میلیارد به تیم‌های بانوان، یک میلیارد فوتسال و یک میلیارد فوتبال ساحلی اختصاص پیدا کرده و بقیه این بودجه نیز صرف پروژه‌های عمرانی فدراسیون و حقوق و مزایای اعضای فدراسیون فوتبال خواهد شد.

به گزارش تسنیم علی کفاشیان در خصوص تاریخ برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال گفت: اگر بخواهیم طبق قانون و روزشمار انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال را برگزار کنیم، این کار باید در تاریخ ۲۷ اسفند ۹۴ برگزار شود اما با توجه به اینکه قبل از این تاریخ انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شده و پس از آن نیز وارد تعطیلات می‌شویم در عمل امکان برگزاری انتخابات در اسفندماه وجود نداشته و باید در فروردین یا اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ برگزار شود.

پس از اعلام این موضوع از سوی رئیس فدراسیون فوتبال اعضای حاضر در مجمع به پیشنهاد کفاشیان در خصوص برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال در فروردین یا اردیبهشت سال ۹۵ رای مثبت دادند.

پیمایش به بالا