کفاشیان: تا اردیبهشت ماه رئیس فدراسیون می‌مانم/ وزیر ورزش موافق تعویق انتخابات بود

وی افزود: یکی از مسائل مهمی که امروز مجبور شدیم به صورت کتبی آن را رای گیری کنیم موضوع واگذاری ساختمان‌های دو باشگاه پرسپولیس و استقلال بود که این ساختمان‌ها متعلق به فدراسیون فوتبال است و ما پیشنهاد دادیم که آنها را به هر دو باشگاه واگذار کنند. ابتدا در رای گیری با این مسئله موافقت شد اما بعد اعتراض‌هایی صورت گرفت. در ادامه تصمیم گرفتیم به صورت کتبی از اعضا رای گیری کنیم که در نهایت تصمیم گرفته شد مالکیت این دو باشگاه همچنان بر عهده  فدراسیون فوتبال باشد.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره این که چرا تغییرات مد نظر در اساسنامه در مجمع به تصویب نرسید و آیا صحبت‌های وزیر ورزش مبنی بر اینکه این تغییرات شائبه‌هایی را ایجاد می‌کند، در عدم تصویب این تغییرات نقش داشت یا خیر؟ عنوان کرد: در این مورد لازم است توضیح دهم که فیفا از ۱۰ روز پیش اساسنامه جدیدی را برای فدراسیون‌ها طراحی کرده که به عقیده من ۳۰ تا ۴۰ درصد در اساسنامه قبلی تغییر ایجاد خواهد شد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم پس از اینکه این تغییرات مورد بررسی اعضای مجمع قرار گرفت کمیته‌ای تشکیل شده و این تغییرات را اجرا کنند. این تغییرات پس از انتخابات فدراسیون و در آبان و آذر ماه سال ۹۵ در اساسنامه ایجاد خواهد شد.

کفاشیان در واکنش به حرف‌های وزیر ورزش که اعلام کرده برخی اقدامات باعث شده شائبه‌هایی قبل از انتخابات فدراسیون به وجود بیاید خاطرنشان کرد: طبیعی است که بعضی کارها نباید انجام شود، کارهایی که امتیازات خاصی را برای کاندیداها به همراه داشته باشد. در هر صورت در مجمع تصویب شد که هرگونه تغییر در اساسنامه بعد از انتخابات انجام شود.

وی درباره این که آیا او در نزدیکی انتخابات فدراسیون به عنوان سرپرست این مسئولیت را بر عهده خواهد داشت و دقیقا این روند به چه شکل خواهد بود گفت: تا زمانی که انتخابات برگزار نشود من کارهای روزمره و اجرایی خود را انجام می‌دهم و هر زمان که مجمع انتخابات فدراسیون برگزار شد و هر فردی که به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد من کار را تحویل او خواهم داد. با توجه به این موضوع تا اردیبهشت ماه سال آینده به کار خود ادامه می‌دهم.

رئیس فدراسیون فوتبال در رابطه با حرف‌های عابدینی که اعلام کرده از قبل می‌دانست تغییرات در اساسنامه در مجمع به تصویب نخواهد رسید، عنوان کرد: به نظر من خیلی دلایل تصویب نشدن این اساسنامه منطقی بود که تغییرات در اساسنامه به تصویب نرسد. با توجه به اینکه فیفا تغییراتی را در اساسنامه ایجاد کرده مشخص بود که باید این تغییرات به پس از انتخابات موکول شود.

کفاشیان در مورد اینکه چرا انتخابات فدراسیون به سال آینده موکول شد گفت: با توجه به این که قرار بود انتخابات ۲۶ اسفند یا ۲۷ این ماه برگزار شود و بعد از آن تعطیلات عید را در پیش داشتیم، تصمیم گرفته شد مجمع انتخابات به فروردین و اردیبهشت سال آینده موکول شود.

وی افزود: همچنین کمیته اصلاحات در فیفا تشکیل شده که از قاره آسیا شیخ احمد و یک نفر از استرالیا در این کمیته حضور دارند، پیشنهاداتی شده که جام جهانی با ۴۰ تیم برگزار شود و سهمیه آسیا به شش تیم برسد. همچنین پیشنهاد داده شده که دوره ریاست فیفا ۳ دوره باشد و کمیته‌ها را نیز کم کردند. این پیشنهادات به صورت مکتوب ارائه شده و به همین دلیل است که می‌گویم با توجه به اینکه قرار است این پیشنهادات در اسفند ماه بررسی شود انتخابات فدراسیون فوتبال به زمان دیگری موکول شود. اگر این پیشنهادات به تصویب برسد اساسنامه تغییر می‌کند.

کفاشیان عنوان کرد: شرایط را طوری فراهم کردیم تا افراد بیشتری بتوانند برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا او به عنوان فرد بازنشسته می‌تواند در انتخابات فدراسیون شرکت کند تصریح کرد: بازنشستگی من به ۱۰ سال پیش بر می‌گردد، فدراسیون فوتبال غیر دولتی و مستقل است و حضور بازنشتگان مانعی ندارد.

کفاشیان با اشاره به شکایتی که قرار است از صدا و سیما صورت بگیرد، گفت: طبق قرارداد سازمان صدا و سیما باید ۲۲ میلیارد و نیم باید پرداخت می‌کرد که پرداخت نکرده است. در مجمع تصویب شد که در مراجع قضایی از صدا و سیما شکایت کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران مبنی بر این که چرا انتخابات به سال ۹۵ موکول شد، گفت: هر پیشنهاد خوب و بدی که داده شود در مجمع بررسی شده و ممکن است به تصویب برسد. همانطور که دیدید مالکیت ساختمان‌های استقلال و پرسپولیس رای گیری شد اما اعضا به آن رای ندادند. بنابراین مجمع با هیچ‌کس تعارف ندارد.

کفاشیان در واکنش به این موضوع که به نظر می‌رسد وزیر ورزش به نوعی «زیرآب» اساسنامه را زد و شما نیز برای تلافی انتخابات را به سال آینده موکول کردید، گفت: اتفاقا با وزیر ورزش مشورت کردیم و ایشان موافق این مسئله بود. ایشان گفتند که ۲۶ یا ۲۷ اسفند که قرار است انتخابات برگزار شود همزمان با آن انتخابات فیفا و مجلس را داریم و اگر بخواهد انتخابات فدراسیون فوتبال هم انجام شود کمی به مشکل می‌خورد. از طرفی رسانه‌ها نیز ۲۰ روز تعطیل هستند و انتخابات را از دست می‌دهند. همچنین گفتیم که برای حضور افراد در ثبت نام فدراسیون فوتبال وقت بیشتری بدهند و فقط کفاشیان نباشد که شرکت می‌کند.

وی در رابطه با کارشکنی عربستانی‌ها برای بازی نکردن در ایران خاطرنشان کرد: روز گذشته نامه‌ای به دبیرکل کنفدراسیون آسیا ارسال و در این نامه عنوان کردم که ایران امن است و بدانند که هیچ مشکلی برای برگزاری مسابقات وجود ندارد. همانطور که در اساسنامه فیفا آمده مسائل سیاسی نباید در ورزش و بخصوص فوتبال دخالت داده شود و همه باید این موضوع را رعایت کنند. به دبیرکل فدراسیون فوتبال تاکید کردم که نباید اجازه بدهند که بازی‌ها در جای دیگری برگزار شود. ایشان هم گفتند که حرف ما منطقی است.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که چه زمانی به قطر سفر خواهد کرد، گفت: ۱۰ روز دیگر جلسه هیئت رئیسه AFC است که همزمان با جلسه کمیته مسابقات را نیز داریم. این جلسات ۸ بهمن برگزار می‌شود و حدود ۱۰ روز دیگر راهی قطر می‌شوم.

وی در واکنش به این سوال که چرا کارلوس کی‌روش نسبت به حبیب کاشانی بی‌تفاوت بود و حتی پس از گل‌های ایران شادی نکرد، گفت: کی‌روش آدم احساسی نیست و احساستش را بروز نمی‌دهد. او در قلب خود احساس خوشحالی می‌کرد. کی‌روش پس از گل‌های ایران نیز لبخند می‌زد.

پیمایش به بالا