گزارش فوری کم‌آبی و چربی‌سوزی بدن با دستگاه‌های پوشیدنی جدید

دستگاهی موسوم به B60 که توسط شرکت Nobo در ویسکانسین ساخته شده، یک دستگاه پوشیدنی نظارت بر جذب آب است که در نمایشگاه الکترونیک ۲۰۱۶ ارائه شده بود. این دستگاه که می‌توان آن را دور مچ دست یا پا بست، بر سطوح جذب آب بدن نظارت کرده و زمانی که کاربر دچار کم‌آبی شد، فورا اطلاع‌رسانی می‌کند.

ابزار B60 با ارسال طول موج‌های مختلف نور به بدن کار کرده و سپس میزان نور جذب شده را اندازه‌گیری می‌کند. هر چه میزان آب در خون بیشتر باشد، نور بیشتری جذب می‌شود.

این محصول اکنون در مرحله پیش‌ساخت قرار داشته و ابتدا به چند تیم ورزشی ارائه خواهد شد.
در آینده می‌توان از این دستگاه برای بیماران بستری یا افرادی مانند آتش‌نشانان که در محیط سخت به سر می‌برند بهره برد.

دیگر فناوری پوشیدنی به نمایش در آمده در این نمایشگاه، ‌ Emberنام دارد و توسط شرکت آمریکایی Cercacor ساخته شده که یک فناوری پیگیری هموگلوبین غیرتهاجمی در ورزشکاران است. این دستگاه به یکی از انگشتان وصل شده و از طول موج نور برای سنجش سطوح پروتئین هموگلوبین در خون استفاده می‌کند.

سطوح هموگلوبین معمولا از حدود ۱۱ الی ۱۶ گرم در دسی‌لیتر خون است اما این سطوح در یک نفر می‌تواند به دلیل ورزش، رژیم یا ارتفاع تغییر کند. برای مثال ورزشکاران برتر معمولا در ارتفاعات که سطوح اکسیژن کمتری دارد، ورزش می‌کنند تا تولید هموگلوبین خونشان بیشتر شود. فناوری Ember که از طریق بلوتوث به تلفن همراه وصل می‌شود، به ورزشکاران اجازه می‌دهد تا بر سطوح هموگلوبین خون خود در طول مدت تمرینات نظارت کنند. قیمت این دستگاه در حال حاضر بالا بوده و ۵۰۰ دلار عرضه شده است.

افرادی که خواهان نظارت سریع بر سلامت خود هستند، می‌توانند از دستگاه MOCAheart استفاده کنند که علاوه بر سنجش ضربان قلب و سطوح اکسیژن، می‌تواند سرعت جریان خون را نیز با اسکن انگشت شست دست بسنجد.

سرعت خون با فشار خون مرتبط است و هر چه سرعت خون سریعتر باشد، فشار خون نیز بالاتر خواهد بود. البته دستگاه MOCAheart که به اندازه یک قوطی کبریت است، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان یک دستگاه پزشکی تائید نشده و سازندگان تاکید کرده‌اند این فناوری جایگزین آزمایشات پزشکی نخواهد بود.

این دستگاه بطور مستقیم به خوانش فشار خون نمی‌پردازد بلکه در عوض شاخصی از یک تا پنج را بر اساس جریان خون ارائه می‌کند. این شاخص که MOCA نام دارد، در مقیاس یک به نمایش پایین‌ترین میزان، دو، میزان ایده‌آل، سه، در حال افزایش، چهار، بالا و پنج ،خیلی بالا می‌پردازد.

این شاخص را می‌توان با گذشت زمان مورد پیگیری قرار داد تا تغییرات ناشی از رژیم غذایی یا ورزش بر روی آن سنجیده شود. همچنین این اطلاعات را می‌توان با سایرین از جمله پزشک مرتبط به اشتراک گذاشت. قیمت این ابزار اکنون ۱۱۹ دلار اعلام شده است.

در نهایت دستگاه LEVL نیز که در نمایشگاه الکترونیک مصرفی ۲۰۱۶ ارائه شد، می‌تواند با بررسی تنفس فرد از چربی‌سوزی بدن وی خبر بدهد. زمانی که افراد چربی می‌سوزانند، مولکولی موسوم به استون در تنفس آزاد می‌شود که دستگاه LEVL قادر به اندازه‌گیری آن است. کاربران می‌توانند از شاخصی بین یک تا شش، بر روی دستگاه بهره ببرند که عدد چهار به بالا نشان‌دهنده چربی‌سوزی است.

این دستگاه هنوز در مراحل اولیه ساخت قرار داشته اما در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه خواهد شد.

پیمایش به بالا