علف‌هایی که مواد منفجره را می‌بلعند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران، مواد منفجره و مهمات نظامی دارای ترکیبات سمی هستند که میلیون‌ها جریب از پایگاه‌های نظامی آمریکا را آلوده می‌کنند.

محققان دانشگاه واشنگتن (UW) و دانشگاه نیویورک با استفاده از دو ژن از یک باکتری، دو گونه علف پانیکوم ویرگاتوم (Panicum virgatum) و آگروستیس استولونیفرا (Agrostis stolonifera) را دستکاری ژنتیکی کردند تا هیکسوژن RDX (ماده تشکیل دهنده مواد منفجره) موجود در خاک را بلعیده و آن را به اجزای بی‌ضرر تبدیل کند.

در این پژوهش‌که با شبیه سازی خاک صورت گرفت، مشخص شد که این علف‌ها که بهترین نوع علف هستند تمامRDX موجود در خاک را در کمتر از دو هفته از بین برده و هیچ اثری از مواد شیمیایی سمی در برگ یا ساقه آنها دیده نشد.

به گفته محققان این پژوهش، این روش جدید یک راه پایدار و مقرون به صرفه برای حذف و از بین بردن آلاینده‌ها در مناطق نظامی است.

این تیم تحقیقاتی همچنین یکی دیگر از مزایای جانبی غیر منتظره  این روش را پیدا کردند. از آنجایی‌که چمن‌های اصلاح شده ژنتیکی از RDX به عنوان منبع نیتروژن استفاده می‌کنند، در واقع سریعتر از گونه‌های وحشی رشد می‌کنند.

این پژوهش در مجله Plant Biotechnology به چاپ رسیده است.ایسنا/

انتهای پیام

پیمایش به بالا