تولید نانوالیاف با سرعت بالا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،مجید محمدی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه خروجی پایین دستگاه‌های صنعتی در بسته‌بندی محصولات نانو یکی از اصلی‌ترین مشکلات در حوزه فناوری نانو محسوب می‌شود، اظهار کرد: به طور معمول یک دستگاه صنعتی ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم در ساعت ظرفیت تولید دارد.

وی با بیان اینکه ما توانسته‌ایم طی طرحی ظرفیت تولید دستگاه را به یک کیلو و ۲۰۰ گرم تا یک کیلو و ۵۰۰ گرم برسانیم، اظهار کرد: این طرح یک تحول در بعد تولید نانو الیاف به حساب می‌آید و با اجرای آن، بحث‌هایی مانند سوپر جاذب نیز مطرح شده است و در بسته‌بندی نانو الیاف شاهد تولید و خروجی هر چه بیشتر محصولات بوده‌ایم.

محمدی تصریح کرد: دستگاه و تجهیزات مربوط به این طرح به صورت پایلوت مورد ساخت و آزمایش قرار گرفته است و تا دو ماه آینده از این دستگاه تمام صنعتی در پارک علم و فناوری استان رونمایی خواهد شد. همچنین تا اواخر امسال از یک دستگاه صنعتی در حوزه پزشکی و کشاورزی نیز رونمایی خواهد شد. این دستگاه‌ها می‌تواند در همه حوزه‌های مربوط به نانو از جمله نظامی، پرشکی، کشاورزی، صنعتی و پوشاک کاربرد داشته باشند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیانبا بیان اینکه این طرح توانسته در برنامه نخستین چالش نوآوری فناوری نانو پس از ارزیابی پنج طرح برگزیده به مرحله نهایی راه یافته و طرح برتر انتخاب شود، خاطرنشان ‌کرد: در نخستین چالش نوآوری فناوری نانو با عنوان تولید نانوالیاف با سرعت بالا، پس از ارزیابی پنج طرح برگزیده این طرح به عنوان طرح برگزیده مسابقه انتخاب شد.

وی با بیان اینکه این چالش کشوری که با هدف یافتن روشی کارا در جهت تولید انبوه نانوالیاف در ابعاد صنعتی در اردیبهشت‌ماه امسال کلید خورده بود، اظهار کرد: این مسابقه طی دو مرحله اجرایی شد که در نهایت طرح ارائه شده از سوی شرکت ما به عنوان طرح برتر برنامه چالش شناخته شد و البته دو طرح دیگر مبتنی بر تولید نانوالیاف به روش نیروریسی و الکتروریسی دمشی برای حمایت در جهت توسعه و تجاری‌سازی به واحد تجهیزات ستاد توسعه فناوری نانو معرفی شدند.

محمدی خاطرنشان کرد: شرکت ما در زمینه تولید دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی تمام‌اتوماتیک الکتروریسی و نیز خطوط نیمه‌صنعتی و صنعتی تولید انبوه نانوالیاف پلیمری، سرامیکی و کامپوزیتی در ایران و خاورمیانه است و بخش تحقیق و توسعه این شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید نمونه آزمایشگاهی نسل جدید دستگاه‌های الکتروریسی با قابلیت تولید حجم انبوه نانوالیاف شده است. در این روش به منظور افزایش میزان تولید نانوالیاف در واحد زمان، از تلفیق روش الکتروریسی (نازلی و یا بدون نازل) و روش ریسندگی دمش محلول به صورت توامان استفاده شده است.ایسنا/

پیمایش به بالا