دانشنامه جامع امر به معروف و نهی از منکر” منتشر می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،حجت الاسلام شریفی اقدم  با اشاره به طرح اولیه تاسیس پژوهشکده امر به معروف گفت: این پژوهشکده در راستای انسجام و ساماندهی فعالیت های کاربردی، راهبردی و پژوهشی امر به معروف با ارائه طرحی از سوی حجت الاسلام زرگر و با حمایت آیت الله جنتی در سال ۸۹ در قم تاسیس شد.

وی با بیان اینکه این پژوهشکده زیرنظر ستاد مرکزی امر به معروف و نهی از منکر فعالیت خود را آغاز کرد، اظهار داشت: این پژوهشکده در سه زمینه پژوهش‌ های بنیادی، فضای مجازی و تهیه، تدوین و انتشار کتاب و همچنین کتابشناسی امر به معروف با هدف تأمین پشتوانه علمی برای فرهنگ ‌سازی و کاربردی کردن این فریضه در جامعه، تأسیس شده است.

حجت الاسلام شریفی اقدم طراحی و اجرای “دانشنامه جامع امر به معروف و نهی از منکر” از مهم‌ترین فعالیت های بنیادی این پژوهشکده است، خاطرنشان کرد: همچنین سایت پژوهشکده با نشانی fmaroof.ir حاوی بسیاری از مقالات و کتاب های مهم در این زمینه در اختیار علاقه مندان قرار دارد.

مدیر پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به انتشار فصلنامه “آیینه رشد” ویژه مدیران کشوری تصریح کرد: ۴۰ عنوان کتاب از مجموعه کتاب های “فقه و زندگی” با موضوع مسائل کاربردی امر به معرف و نهی از منکر در زمینه احکام و آداب اصناف نیز منتشر شده است.

وی ادامه داد: برای اینکه امر به معروف و نهی از منکر به فرهنگ عمومی مردم تبدیل شود؛ در ابتدا باید منکرها و معروف‌های هر صنف و شغل و نهادی شناخته شود بنابراین احکام بیش از ۱۰۰ صنف در این مجموعه ارائه و بیان شده است.

حجت الاسلام شریفی اقدم با بیان اینکه فصلنامه “آیینه رشد” با هدف بررسی آداب و احکام مربوط به مدیران و اخلاق مدیریتی منتشر می شود، ادامه داد: تا کنون بیش از ۵۵ شماره از این نشریه در میان معاونان وزیر، ائمه جمعه و مدیران نهادهای مختلف کشور توزیع شده است.

مدیر پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به چاپ دو کتاب داستان “سربازان خدا” و “آیه های غیرت” با موضوع امر به معرف افزود: امر به معروف و نهی از منکر در آیینه قرآن، امر به معروف و نهی از منکر در آیینه فتوا، امر به معروف و نهی از منکر در آیینه اجتهاد و امر به معروف و نهی از منکر در آیینه شعر از دیگر فعالیت های پژوهشی این پژوهشکده می باشد.

وی با بیان اینکه تا کنون ۲۰ عنوان کتاب با هدف جلوگیری از ورود شبهات به ذهن کودکان و نوجوانان درباره فریضه امر به معروف تدوین شده است، گفت: ۱۰ جلد آن از سوی انتشارت قدیانی منتشر شده است و ۱۰ جلد دیگر در حال آماده سازی و چاپ است.

حجت الاسلام شریفی اقدم با بیان اینکه دانشنامه جامع امر به معروف و نهی از منکر با هدف جمع ‌آوری اطلاعات کامل و مستند در این زمینه در حال تدوین می باشد، خاطرنشان کرد: بنابراین ۱۰ جلد از سوی این پژوهشکده طراحی و کار نگارش آن آغازشده است، در این دانشنامه تاریخچه امر به معروف و نهی از منکر در اسلام و ادیان مختلف، آسیب شناسی امر به معروف و مسائل مربوط به آن مورد تحقیق قرار گرفته است.

مدیر پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه این پژوهشکده بازوی فرهنگی برای ستاد مرکزی می باشد، اظهار داشت: نیاز های مخاطبان در سطح جامعه از سوی ستادهای استانی و شهری جمع‌آوری شده و در اختیار این پژوهشکده قرار می گیرد و ما آنها را مورد پژوهش قرارداده و در جهت کاربردی کردن آنها برنامه ریزی می کنیم.شبستان/

پیمایش به بالا