علم و فرهنگ ما تنها در کتاب و دانشگاه و حوزه نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران، آیت الله نوری همدانی، مرجع تقلید شیعیان امروز (۱۰ مهر) در دیدار شورای هماهنگی راهیان نور دانش آموزی، عنوان کرد: انسان‌ها باید بدانند که در این عالم کمالات با رنج و مشقت به دست می‌آید تا بتوانند به اوج کمال و عزت و قدرت برسند.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: خداوند این عالم را به گونه ای نیافرید هاست که همه امکانات فراهم باشد، این عالم را به گونه ای آفرید هاست که امکانات و استعدادها فراوان است، اما انسان‌ها باید خود و جامعه را بسازند.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به آیات قرآن کریم، یادآور شد: خداوند در قرآن کریم تصریح می‌کند که انسان را در رنج و زحمت آفریده است، انسان‌ها باید خودشان گام بردارند و زحمت بکشند تا کمال و قدرت و عزت و عظمت را به دست آورند.

وی بیان داشت: ما باید با سنت پروردگار آشنا شویم و حوادث را ریشه یابی و ارزیابی کنیم و بر اساس سنت خداوند گام برداریم.

مرجع تقلید شیعیان تأکید کرد: تا زمانی که مردم روحیات خود را تغییر ندهند، خداوند هم نظر خود را تغییر نمی دهد، خداوند بر اساس روحیات انسان حوادث را ایجاد می‌کند، هر چه انسان بیشتر تلاش کند، به همان اندازه پیشرفت می‌کند.

آیت الله نوری همدانی یادآور شد: برخی افراد در طول تاریخ برای جایگزینی اهل بیت (ع)، چهره سازی و چهره آرایی کردند و افراد و مکان هایی را به جای اهل بیت (ع) و مسجد ایجاد کردند که باعث انحراف در دین شدند، بنابراین در فرهنگ باید همه جهات و ابعاد در نظر گرفته شود، از جمله باید شخصیت‌های مختلف را بشناسیم.

وی با اشاره به یادمان‌های دفاع مقدس عنوان کرد: یکی از کارهای بسیار مهم این است که علم و فرهنگ ما تنها در کتاب و دانشگاه و حوزه نیست، بلکه ما باید به متن جامعه قدم بگذاریم و از حوادثی که پیش آمده است، عبرت و یا درس بگیریم که دوران دفاع مقدس از جمله این حوادث است.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: ایران قرن‌ها زیر سیطره استکبار و استبداد بود و مردم تحقیر شده بودند، اما ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به برکت امام راحل (ره) عظمت یافت و قدرت پیدا کرد.

آیت الله نوری همدانی، کتاب‌های «صحیفه نور» در ۲۲ جلد، «دفتر تبیان» در ۵۰ جلد و «وصیت نامه امام ره» حاصل تجارب امام خمینی (ره) را از جمله کتاب‌های بالینی عنوان کرد و افزود: همه افراد جامعه از جمله دانش آموزان و دانشجویان باید به این کتاب‌ها دسترسی داشته باشند و این کتاب‌ها را مطالعه کنند.

وی با اشاره به ۸ سال دفاع مقدس یادآور شد: قم پایگاه اهل بیت (ع) است و مسئولین باید برای جوانان کار و اشتغال ایجاد کنند و وسایل ازدواج را فراهم کنند.

پایان پیام/شبستان

پیمایش به بالا