استعداد شگفت انگیز دختر نابغه از نوشتن کتاب تا آهنگسازی در ۸سالگی

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،کیمیا اسماعیل پور که تازه به ۸ سالگی رسیده، با صورتی بامزه و موهای فرفری، فرزند نخست خانواده است و دختر ته تغاری بابا؛ اصالت پدری‌اش تهرانی است ولی چند سالی است که با خانواده‌اش ساکن استان مازندران هستند.

به گفته دکتر محمد اسماعیل پور(پدرش) ۷ـ ۸ ماهی از تولد کیمیا نگذشته بود که متوجه تفاوت او با بچه‌های دیگر شدند،کیمیا در آن سن جمله‌های  ۳ کلمه‌ای را تکرار می‌کرد و زمان کتاب خواندن پدر، داستان را برایش تکرار می کرد.

خانواده پس از مدتی با آزمایش هوش‌بهر یا IQ متوجه شدند که بهره هوشی کیمیا ۱۴۰ و از حد نرمال افراد تیزهوش بالاتر است، این موضوع کمی آنها را نگران کرده است چون برخی تفاوت‌ها ممکن است سبب ناراحتی برای کیمیا شود.

این دختر با ذوق، از یک سالگی با تشویق پدر و مادر که کتاب برایش می‌خواندند، توانایی خواندن را کسب کرد و در سن سه سالگی توانست بنویسد.

photo 2017 03 26 12 56 32

معرفی به عنوان کتابخوان برتر ایران

کیمیا علاقه بسیاری به کتاب خواندن آن هم رمان‌های خارجی علمی ـ تخیلی به ویژه کتاب های نویسنده خارجی خانم جی .کی رولینگ دارد  و کتاب ۱۴جلدی هری پاتر را ظرف چند هفته خوانده است. او معمولا با سلیقه خودش کتاب را انتخاب می کند تا پدر و مادر برایش تهیه کنند.

وی از سال ۹۲در سن چهار سالگی، به عنوان کتابخوان برتر استان  معرفی شد، ولی به دلیل سن پایین این عنوان به او تعلق نگرفت؛ کیمیا همت خوبی دارد و همراه با خواندن کتاب‌های بیشتر، در سال ۹۴ در سن شش و نیم سالگی «چون کتابخوان برتر ایرانی حتما باید ۸ سال سن را داشته باشد»با کمک مدیرکل کتابخانه مازندران و حمایت مدیران نهاد کتابخانه کشور به عنوان کتابخوان برتر ایران معرفی شد.

این دختر نابغه پس از طی کلاس‌های مقدماتی موسیقی در زمانی بسیار کوتاه، توانایی نواختن را به دست آورد و هم اکنون پیانو می‌نوازد و گاهی آهنگسازی می‌کند. همچنین از تابستان گذشته به مدت ۲ ماه نزد استاد خلیل سمائی به آموختن نقاشی پرداخت. او در اواخر آذر ماه سال ۹۵، در نمایشگاه گروهی به مناسبت شب یلدا با هفت تابلو نقاشی حضور پیدا کرد. نخستین نمایشگاه نقاشی انفرادی او با عنوان «چهارشنبه نوروزی»، در روزهای ۲۴ اسفند یعنی چهارشنبه سوری تا ۲۸ اسفند ۹۵ در خانه هنرمندان شهرستان فریدونکنار برگزار شد.

photo 2017 03 26 12 56 01

کیمیا هم اکنون در حال به پایان بردن  کلاس پایه پنجم دبستان است و یک وبلاگ زیبا و کانال تلگرامی برای انتقال پیام‌ها و نظرات خودش به مخاطبان دارد و در کنار فعالیت‌های خود به برادر کوچک یک و نیم ساله‌اش، حرف زدن می‌آموزد؛ غذاهای مورد علاقه‌ی او آش رشته و کتلت هستند و در پختن این غذاها هم به خوبی  مهارت دارد، او قصد دارد درآینده پزشک جراح اطفال شود.

وی فعالیت هایی مانند نواختن موسیقی، تمرینات ورزش تکواندو، کتاب خواندن و انجام تکالیف مدرسه را در برنامه روزهای عادی خود دارد و علاقه بسیاری به شعر گفتن و نویسندگی هم دارد به طوری که تاکنون ۵۰ کتاب داستان، مانند؛ پدربزرگ ماهیگیر، سالی و دوستان و مارزنگی نوشته است. او در سرودن شعر کلاسیک و شعر سپید مهارت دارد  و “دختر ایرانی” از نمونه شعر کلاسیک  و “پاییز” و “سراب” از اشعار سبک نو او هستند. موضوع اغلب اشعار و داستان‌های او مهربانی، دوستی با طبیعت و همنوع می‌باشد. او به عنوان شاعر و نویسنده خردسال استان در سال  1395دست پیدا کرده است.

کیمیا می خواهد با نوشتن شعر و داستان، افکار و  خواسته‌های خود را در قالب شخصیت اصلی متن به مخاطب بشناساند و موضوع مورد نظر خود را به خوبی معرفی کند. از اهداف نوشتاری و هنرهای تجسمی او، معرفی موقعیت مهم زندگی به بچه های هم سن و سال خودش هست و دوست دارد بگوید که اوقات فراغت خودشان را با کتاب خواندن، و افزایش علم با ارزش‌تر کنند.

او با ارائه “طرح فیلتر دوستدار محیط زیست” در جشنواره استانی جابربن حیان ویژه دانش‌آموزان مبتکر حضور پیدا خواهد کرد و امیدوار است طرح او به عنوان یکی از طرح‌های ملی  مطرح شود، این طرح به دلیل علاقه‌ی کیمیا به محیط زیست و زندگی است. همچنین برگزاری نمایشگاه نقاشی در سطح ملی و چاپ کتاب‌ از برنامه‌های سال جدید اوست.

نمونه شعر کیمیا

photo 2017 03 25 23 43 54photo 2017 03 25 23 44 19

پیمایش به بالا