حال پژوهش در دانشگاه فرهنگیان، خوب نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،دکتر “محمود مهرمحمدی”  اظهار کرد: خط پژوهشی دانشگاه فرهنگیان تقریباً مشابه جریان پژوهشی سایر دانشگاه‌هاست و گاهی نیز دارای تمایزاتی نیز هست که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر این که دانشگاه فرهنگیان باید کلید و رکن تحول کشور باشد، تحقق این شعار معنادار و استراتژیک دانشگاه را نیازمند پشتوانه‌سازی علمی مناسب برای کار خطیر تربیت معلم دانست و گفت: تدارک چنین پشتوانه‌ای وظیفه‌ی پژوهشگران و اندیشه‌ورزان و پویشگران حوزه تربیت معلم است.   

مهرمحمدی خاطرنشان کرد: متاسفانه تربیت معلم هنوز در حوزه پژوهش در کشور به رسمیت شناخته نشده و به عنوان دانشی که می‌تواند موضوع پژوهش باشد، مورد توجه قرار نگرفته است که این وضعیت ناشی از مهجوریت تربیت معلم در سنوات گذشته  بوده است.

وی بیان کرد: پرسش‌های زیادی در زمینه تربیت معلم در کشورمان وجود دارد که بیانگر لزوم توجه بیشتر به امر پژوهش در این حوزه است تا بتوان با اتکا به تحقیقاتی که در این زمینه انجام می‌شود، فعل تربیت معلم را بهتر صرف کنیم.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور با بیان این که مسیر پژوهش در این دانشگاه مسیری شناخته شده نیست، جا انداختن آن در بین پژوهشگران داخل و بیرون دانشگاه را نیازمند پشتوانه پژوهشی دانست و گفت: نباید وجود مشکلات در این راه ما را دچار تردید کند.

وی تاکید کرد: خط پژوهشی دانشگاه فرهنگیان، تربیت معلم با اتکاء به دانش مربوطه است و در این رابطه لازم است که به پژوهش‌های آموزش بنیان و آموزش محور عنایت خاصی داشته باشیم.

به گفته‌ی وی، آموزش‌پژوهی خط تمایز این دانشگاه با سایر دانشگاه‌هاست و قطعاً بار تولید این نوع دانش نیز به روی دوش خود دانشگاه فرهنگیان خواهد بود چرا که بعید است در اولویت پژوهشی دیگر دانشگاه‌ها قرار گیرد.

به اعتقاد وی، جریان بالنده پژوهشی دانشگاه فرهنگیان می‌تواند یک خلاء بزرگ پژوهشی در حوزه آموزش پژوهی در آموزش عالی کشور را  پر کند و زمینه توجه پژوهشگران را به این موضوع فراهم سازد.

وی خطاب به پژوهشگران برتر این دانشگاه که از سراسر کشور در این جشنواره حضور داشتند، گفت: متاسفانه براساس شاخص‌های ارزیابی وضعیت پژوهشی در دانشگاه، حال پژوهش در دانشگاه فرهنگیان خوب ارزیابی نمی‌شود و علت آن نیز به نظر نوعی سرخوردگی ناشی از عدم تحقق انتظارات اساتید پژوهشگر دانشگاه است.

وی از اساتید این دانشگاه خواست تا اگر فکر می‌کنند که برای گام برداشتن در مسیر پژوهش و اعتلای جریان پژوهش در دانشگاه فرهنگیان باید اقداماتی در سطح مدیریتی این دانشگاه اتفاق بیفتد، صمیمانه این موارد  و انتقادات را متذکر شوند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان در پایان خاطرنشان کرد: البته متاسفانه بسیاری از زمینه‌هایی که در این رابطه نیز فراهم شده است مانند خرده پژوهش‌ها و پژوهانه با استقبال شایسته‌ای مواجه نشده است ولی قطعاً مشکلاتی نیز وجود دارد که امیدواریم با انتقادات سازنده اساتید و پژوهشگران مرتفع شود.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و استاندار یزد برگزار شد، از پژوهشگران برتر دانشگاه فرهنگیان تجلیل شد.ایسنا/

پیمایش به بالا