تولید دستگاه هموسیلر کیسه خون

به گزاش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران، مرتضی رادمهر گفت: دستگاه همو سیلر خون به منظور ایجاد دوخت سرد بر روی شلنگ محتوی خون با فرآورده خونی، ضمن حفظ کامل خواص بیولوژیک خون به کار می رود.

وی با بیان اینکه این محصول توسط محققان در شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا برای نخستین بار در خاور میانه طراحی و تولید شده است، اظهار کرد: در جهان ده کشور امریکا، آلمان، فرانسه، سوئد، ایتالیا، انگلستان، چین، هند، کره و ژاپن فناوری تولید هموسیلر کیسه خون را دارا هستند.

درادامه پارسا دانش فر مدیرعامل شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا نیز گفت: با فرهنگ سازی مناسبی که در دهه اخیر در زمینه اهدای خون در کشور صورت گرفت، صنعت انتقال خون کشور رشد بسیار خوبی داشته و به تبعه این رشد، نیاز به خودکفایی در تولید تجهیزات مرتبط با انتقال خون بیش از پیش احساس می شود.

وی با اشاره به تحقیقات انجام شده برای تولید این محصول، گفت: پس از دو سال تحقیقات، انجام تست و بهینه سازی موفق به اخذ مجوزها و استاندارد های لازم شدیم که این محصول به مرحله تجاری سازی رسید.

دانش فر گفت: جنس کیسه های خون و لوله های متصل به این کیسه ها از موادی است که به فرکانس خاصی با توان خاص حساس بوده و اگر در معرض این فرکانس قرار بگیرد مولکول های آن به سرعت شروع به جنبش می افتند و آن قسمت تا حد ذوب داغ می شود.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا افزود: در پزشکی با استفاده از فرکانس این عمل انجام می شود و از آنجایی که در معرض فرکانس قرار می گیرد به مدت بسیار کم هیچ تاثیری بر مواد تشکیل دهنده خون ندارد که از این روش برای دوخت لوله های کیسه خون استفاده می شود.

وی با اشاره به مزایای این دستگاه نسبت به نمونه های خارجی، گفت: این دستگاه با قابلیت دوخت شلنگ کیسه خون توسط فرکانس رادیویی بدون گرم شدن شلنگ کیسه خون، سازگاری با تمام کیسه خون های تولید شده و قابلیت تعریف کیسه های جدید برای دستگاه، دارای مدار هوشمند عیب یابی و اعلام وضعیت، دارای ال سی دی و نشان دادن روند کار دستگاه، دارای الکترودها با طراحی خاص برای حداکثر ضخامت محل دوخت، دارای سیستم پایش وضعیت الکترودها و دسته با طراحی ارگونومی و مقاوم در برابر سقوط از ارتفاع می باشد.

دانش فر در پایان اظهار کرد: سالانه حدود ۲۵۰ دستگاه هموسیلر کیسه خون وارد کشور می شود که این میزان سیلر حدود نیم میلیون دلار ارز از کشور خارج می گردد.

با تولید این دستگاه در داخل کشور، تکنولوژی دستگاه هموسیلر کیسه خون کاملا بومی شده و تمامی قطعات سیلر در داخل کشور تولید و مونتاژ می شوند و این امر کشور را از واردات این محصولات بی نیاز کرده و زمینه صادرات این محصول را برای کشور ایران فراهم کرده است که از خروج سالانه نیم میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می کند.

 ایسنا/
پیمایش به بالا