لزوم توجه دانشجویان به تحقیق و پژوهش برای دستیابی به کشفیات جدید علمی

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری مازندران، پروفسور مجید سمیعی امروز در همایش اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران که در محل سالن مصباح مجتمع پیامبر اعظم (ص) ساری برگزار شد، گفت: باید علم آموزان را برروی سر نگه داریم و امکانات رفاهی لازم برای آنها و خانواده شان تأمین شود.

مجید سمیعی با بیان اینکه دانشجویان کشور دارای ارزش بسیاری هستند که حتی از مسئولان هم بالاتر است، گفت:سال‌های بزرگی برای کشور در پیش داریم و دانشجویان کشور نباید وقت خود را به بطالت بگذرانند.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان باید در هنگام فراگیری درس با تحقیق و پژوهش به کشفیات جدید علمی دست یابند، گفت: معمولا شخصیت و تلاش دانشجویانی که برای همکاری  به نزدم می‌آیند، بیشتر از محل تحصیل آن‌ها برایم اهمیت دارد.

این پزشک جراح مغز و اعصاب با بیان اینکه دانشجویان نباید گول زرق و برق فارغ‌التحصیلان دانشگاه های خارجی را بخورند، افزود:کسی که به محل تحصیل خود فخر می‌فروشد بدانید که در وجود خود علمی ندارد.

وی با اشاره به اینکه در طول ۴۰ سال فعالیت پزشکی در زیر نامه های اداری تنها نام و نام خانوادگی خود را می نویسم، اضافه کرد:از پزشکان ایرانی می‌خواهم تا در زیرنام خود محل تحصیل دانشگاه های خارجی را ننویسند.

سمیعی با بیان اینکه دانشجویان دانشگاه‌های کشور باید به دنبال تحقیق و پژوهش واقعی باشند، گفت:از دانشجویان ایرانی انتظار دارم که دستگاه‌هایی بسازند که در جهان وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به خاطرات خود در زمان دانشجویی که میکروسکوپ‌های پیشرفته وجود نداشت، افزود:همراه با ورود میکروسکوپ‌های پیشرفته به سمت ریزه کاری‌های مغزو اعصاب رفتیم به طوری که هریک الی دو ماه به مطلب جدیدی پی می بردیم.

این جراح مغزو اعصاب با بیان اینکه ۱۰۰ نفر از اساتید آمریکا با من همکاری داشتند که یکی از آنها کتابچی بود، گفت:وقتی وی به نزدم آمد، واسطه فرستادن بیش از ۱۰۰ نفر رزیدنت از ایران شد.

سمیعی با اشاره به اینکه در حدود ۴۰ سال پیش در یکی از دانشگاه‌های ایران مهمان بودم که وجود بیماری با دست‌های قطع شده را به من اطلاع دادند، افزود:با شنیدن این حرف بر بالین بیمار رفتم و از ساعت ۸ شب تا ۵ صبح در اتاق عمل به پیوند دستانش مشغول بودم.

این پزشک با بیان اینکه دانشجویان با عقل و تدبیر درباره آینده خود تصمیم بگیرند، اضافه کرد:دانشجویان سعی کنند در انتخاب راه زندگی میان ثروت و علم، به سمت علم آموزی حرکت کنند چون با به دست آوردن علم تمام دنیا به شما تعلق دارد.

سمیعی با بیان اینکه ایران دارای دانشجویان بسیاری در رشته‌های مختلف علمی است، گفت: اگر هردانشجویی به همراه استادش به تحقیق و پیگیری روش‌های جدید علمی بپردازد، پیشرفت‌های بسیاری در کشور به دست می آید.

وی با بیان اینکه دانشجویان کشور با به دست‌آوردن علم زمینه آبادکردن کشور را فراهم می کنند، افزود: اگر علم آموزی در کشور فقیر شود، مقصر اصلی مسئولان مملکت هستند.

سمیعی تصریح کرد:باید علم آموزان را برروی سر نگه داریم و امکانات رفاهی لازم برای آنها و خانواده شان تأمین شود.

وی با اشاره به تلاش مسئولان کشور برای تأمین رفاه مردم، اضافه کرد:در حال حاضر حضور ۶۰ الی ۷۰ درصدی دانشجویان دختر نشان دهنده تأمین امکانات لازم برای همه است.

این پزشک جراح با انتقاد نسبت به دیدگاه برخی افراد که تصورمی کنند بانوان در ایران حق تحصیل ندارند، افزود:این افراد حتی تفاوت میان ایران و عربستان را درک نمی کنند.

سمیعی با بیان اینکه دانشگاه دارای محیطی مقدس است، گفت:دانشگاه مکانی برای پیداکردن مسیرزندگی دانشجویان است، بنابراین از استادان می خواهم تا ارتباط قوی با دانشجویان داشته باشند وبدانند که وقت گذاشتن برای جوانان دارای ارزش بالایی است.

براساس این گزارش، طی این سفر، پروفسور مجید سمیعی به مدت ۵ سال به عنوان عضو افتخاری هیٔت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران  معرفی و تفاهم نامه‌ای میان این دانشگاه با مرکز بین المللی علوم اعصاب به منظور همکاری علمی و آموزشی  امضا شد.

پیمایش به بالا