تورهایی برای جلوگیری از سرمازدگی درختان تولید کردیم /نیاز به همکاری مسئولان و کشاورزان برای پیشگیری از خسارت باغ ها داریم

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری از مازندران،براساس اعلام جهاد کشاورزی مازندران  سالیانه بین یک‌میلیون و ۸۰۰ هزارتا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن تولید انواع مرکبات در استان مازندران برداشت می‌شود.

براساس این گزارش در سال جاری برف و سرمای زودهنگام سبب آسیب بسیاری به باغداران مازندرانی شد تا بدان جا که بسیاری از آنان میوه های یخ زده خود را به داخل دریا ریختند تا اعتراضی نسبت بهه عملکرد مسئولان داشته باشند.

سرمازدگی و دیدن مشکلات باغداران مازندرانی سبب شد تا یکی از نخبگان استان که فارغ التحصیل رشته کشاورزی است ،نسبت به ساخت و تولید تورهایی از جنس پلاستیک که قابلیت محافظت از درختان را دارد،اقدام کند.

photo 2017 02 01 19 31 56

مهدی پور

مهدی پورمند با بیان اینکه دیدن مشکلات کشاورزان و باغداران هم استانی برای ما سخت و دشوار بود،گفت:به همین دلیل با همکاری ولیزاده به فکر ساخت تورهایی برای محافظت از درختان در فصل سرما افتادیم.

وی با اشاره به اینکه این تورها از جنس پلاستیک و مواد وارداتی ساخته شده است،افزود:نمونه مشابه تورها در کشورهای دیگر استفاده شده است.

 این فارغ التحصیل رشته کشاورزی با بیان اینکه از سال ۸۳ در مازندران از تور استفاده می کردیم،اضافه کرد:در طول این مدت با افزودن موادی جدید نسبت به ارتقای کیفیت و مقاومت آن اقدام کردیم.

 پورمندبیان کرد:در حال حاضرماندگاری تور نسبت به سرما و گرما بیشتر شده است ، به طوری که روی درخت مرکبات ماندگاری بیشتر دارد.

valizade

ولیزاده

وی با بیان اینکه اختلاف دمای بالا و پایین تور ۵ درجه است،افزود:با توجه به داشتن دو رنگ، سفید برای زمستان و سبز در تابستان توصیه می شود.

این نخبه با اشاره به اینکه این تورها حتی جلوی پرنده ها وحشرات را می گیرد،افزود: افزایش تولید به میزان۱۰ الی ۱۵ درصدو کاهش یک سوم میزان آبیاری از قابلیت های دیگر این تورهاست.

toor 2

وی با بیان اینکه این تورها به چند صورت داربستی و سایه بانی استفاده می شوند،گفت:روش سایه بانی به دو طریق انجام می شود به طوری که در حالت نخست می توانیم تورها را تا پایین درخت بکشیم و در حالت دوم تنها برروی درختان به صورت سایه بان قرار دهیم.

 این کارشناس رشته کشاورزی بیان کرد: با توجه به اینکه هزینه استفاده داربستی بالاست، کشاورزها نمی توانند از عهده آن بر بیایند.

toor 3

پورمند تصریح کرد:با استفاده از روش سایه بانی هزینه متراژ هم پایین می آید و کشاورز می تواند به راحتی از علف کش استفاده یا به چیدن میوه اقدام کند.

این نخبه با بیان اینکه برخی کارشناسان استفاده از بخاری باغی را توصیه می کنند،تصریح کرد:متأسفانه این بخاری برای جلوگیری از تگرگ نمی تواند کاری انجام دهد.

پورمند افزود:این تورها برای درختانی که نسبت به سرما حساس تر هستند قابلیت استفاده بیشتری دارد.

وی خاطرنشان کرد:سعی داشتیم فعالیت خود را در مازندران از آذرماه شروع کنیم ولی آبان ماه هوا سرد شد اگر یک ماه زودتر شروع می کردیم، مشکلات کنونی را نداشتیم.

toor 1

این کارشناس با بیان اینکه این تورها در جنوب کشور به کشاورزان و باغداران عرضه شده است،تصریح کرد:آزمون و خطای آن آزمایش شده است به طوری که در برابر نور آفتاب هم آسیب نمی بینند.

وی با اشاره به اینکه  مهم ترین مشکل ما ترغیب کشاورزان مازندرانی برای استفاده از تور است،گفت: تهیه مخارج لازم برای تولید تور و از طرفی مشکلات مالی کشاورزان از معضلات استان است.

این تولیدکننده با بیان اینکه کشورها خارجی مانند چین تمایل به واردات این توری به داخل کشور دارند،افزود:اگر از ما حمایت شود با هزینه و قیمت پایین تری نسبت به تولید محصول اقدام می کنیم.

پورمند با اشاره به اینکه علاقمند به افزایش آگاهی کشاورزان نسبت به قابلیت این تورهاهستیم،اضافه کرد: نیاز به همکاری نهادی برای معرفی طرح هستیم.

این تولیدکننده با بیان اینکه کشاورزان در سال جاری برای هر هکتاراستفاده از تور ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه بایدبپردازد،گفت:این تورها تا ۵ سال قابل استفاده هستند که سالی ۴ میلیون می شود و در طول این مدت کشاورزان به نوعی محصولات خود را در برابر سرما بیمه می کنند.

وی بیان کرد:معمولا خسارت بیمه پس از آسیب رسیدن به مرکبات تخصیص می یابد ولی با استفاده از تورها می توانیم از آسیب به مرکبات پیشگیری کنیم.

 انتهای پیام:ن.ک/

پیمایش به بالا