نوبل پزشکی به یک ژاپنی رسید

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،کمیته جایزه نوبل از میان ۲۷۳ دانشمند نامزد دریافت جایزه نوبل در حوزه پزشکی، امسال این جایزه را به «یوشینوری اوسومی» بدلیل کشف مکانیزم اتوفاژی اعطا کرد.

این دانشمند ژاپنی به خاطر تحقیقات و مطالعات گسترده خود درباره مکانیزم‌هایی که سلول‌ها خود را بازسازی می‌کنند به یکصد و هفتمین جایزه پزشکی نوبل نائل آمد. اتوفاژی، یک فرایند بنیادی برای تجزیه و بازیابی اجزای سلولی است  و در حقیقت تشریح مکانیزم‌های مولکولی و عملکرد فیزیولوژیکی اتوفاژی علت اصلی کاندید شدن این محقق برای جایزه نوبل پزشکی امسال است. در مطالعات انجام گرفته چگونگی سم‌زدایی زدایی سلول های بدن و پرداختن به درمان خود مشخص شده است.

همچنین قرار است برندگان جوایز فیزیک، شیمی، صلح و اقتصاد به ترتیب در روزهای سه شنبه ۴ اکتبر (۱۳ مهر)، چهارشنبه ۵ اکتبر (۱۴ مهر)، جمعه ۷ اکتبر (۱۶ مهر) و دوشنبه ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) جایزه اقتصاد  معرفی شوند.  

جایزه نوبل پزشکی سال گذشته به طور مشترک به «ویلیام سی کمپل» ایرلندی و «ساتوشی اومورا» ژاپنی برای درمان بدیع عفونت ناشی از انگل کرم‌های گرد و «یویو تو» چینی برای اکتشافات در جهت درمان مالاریا اهدا شد.مهر./

پیمایش به بالا