به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری از مازندران،محمد مهدی حسن پور بریجانی اهل شهرستان نکاست، از کلاس پنجم قلم در دست گرفت و شروع به نوشتن کرد؛همراهی و ابراز علاقه‌اش به نویسندگی سبب شد تا نخستین کتاب خود را در تاریخ ۲۵بهمن ماه سال ۹۴به چاپ برساند،به نتیجه رسیدن دستاوردش آن قدر برایش مهم است که روز به چاپ رسیدن نشریه را در ذهن حک کرده است.

حسن پور ۱۸ سال سن دارد و هم‌اکنون  دانشجوی رشته مهندسی پزشکی است،عشق و علاقه‌اش به نویسندگی و شعر گفتن سبب شد تا طرحی با عنوان کتاب شعر تهیه کند.

این شاعر برای طراحی ابتکار خود در ابتدا مطالب مفیدی تحت عنوان کتاب “تکنیک‌های زندگی موفق”  د رباره  شیوه‌های معاشرت، دوست یابی، سخنوری و جلوگیری از نگرانی جمع‌آوری کرد؛این کتاب در حال ویرایش برای چاپ است و بزودی به صورت جیبی تهیه می‌شود.

حسن پور دو دفتر شعر تایپ و ویرایش کرده است وپیش از چاپ نمونه‌ی آزمایشی، دفتر را به دوستان هدیه داد تا کتاب را مطالعه و نظرات خود را بیان کنند ولی بسیاری از دوستانش نمی‌توانستند متن شعر را صحیح بخوانند و مکث ، اوج و فاصله‌ها را رعایت کنند.

SASAS۳

انتقال حس شاعرانه بهانه‌ای برای یک ابتکار

این شاعر جوان که صحیح خواندن شعر، به ویژه « شعر سپید» را بر ایجاد فضای شعری  در خواننده تأثیرگذار می‌داند  معتقد است که با  صحیح نخواندن متن، احساس شاعرانه‌ی موجود در آن درک نمی‌شد.

از سویی وابستگی به فضای مجازی و کارهای جانبی دوستانش سبب شد تا کتابش را نخوانند به همین دلیل خودش اشعار را برای افراد در دسترس می‌خواند.

خواندن شعر برای تک تک افرادی که کتاب در دستشان بود امری غیر ممکن بود، برای همین تصمیم گرفت تا با روشی ساده، ارزان و در دسترس ، صحیح خوانی متن و انتقال حس شاعرانه‌ را با صدایش ایجاد کند به نحوی که با تکنولوژی روز و فضای مجازی در ارتباط باشد تا دیگران را هم به خواندن شعر ترغیب کند.

حسن پور متن شعرها را با رعایت نحوه صحیح خوانی ضبط  و در یک  میزبان«هاست» پرسرعت بارگزاری  کرد ودر ادامه لینک ترانه‌ی بارگزاری  شده را به صورت رمزینه‌ی زود پاسخ در انتهای هر شعر قرار داد که خواننده با اسکن آن می‌تواند شعر را بعد از دانلود آن، بشنود؛این تکنیک را در کتاب شعر گویای”نبض باران” که تازه به چاپ رسیده، به کار برد .

کسب اثر برگزیده در جشنواره خوارزمی

در حال حاضر کتاب شعر گویای «نبض باران»اثر برگزیده کشوری هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی و اثر شایسته تقدیر از نظر وزارت آموزش و پرورش را به دست آورده است، در مرحله آخر ثبت اختراع قراردارد و از سوی سازمان بسیج علمی پژوهشی استان مازندران ثبت گردیده است.

این شاعر و نویسنده جوان در زمینه‌ی وبلاگ نویسی نماز رتبه‌های خوبی دارد به طوری که  ۴ دوره رتبه برتر کشور،یک دوره رتبه دوم کشور و یک دوره نیزرتبه پنجم کسب کرده و در سه دوره از جشنواره خوارزمی به مرحله کشوری راه پیدا کرد وچهار سال متوالی نخبه‌ی استان مازندران(از نظر سازمان بسیج علمی پژوهشی)انتخاب شده است.

حسن پور نخستین فروشگاه راکت های آبی در ایران را تاسیس کرده است وبه عنوان جوان‌ترین کار آفرین شرق استان برگزیده شد.

031 copy

نقش مسئولان در حمایت از طرح‌های جوانان

وی اعتقاد دارد که لطف خداوند همیشه شامل حالش بود وبا حمایت خانواده،تلاش بی‌وقفه،مطالعه ،تحقیق و پژوهش از زمان استفاده لازم را برده تا به موفقیت برسد.

این شاعر نقش مسئولان را در حمایت از طرح‌های کوچک جوانان ،تسهیل قوانین در جهت استفاده از امکانات حمایتی کشور،تشویق جوانان به تحقیق و پژوهش و حمایت معنوی بسیار بااهمیت می داند.

از طرفی رسانه‌ها  با معرفی نخبگان کشور می‌توانند سهم بسیار زیادی در تشویق نوجوانان به تحقیق و پژوهش داشته باشند؛در حال حاضر هنگام ثبت طرح در اداره مالکیت صنعتی

مشکلاتی مانند نبود راهنمایی لازم،دوره زمانی طولانی و هزینه داوری بالا وجود دارد که باید پیگیری شود.

آغاز کارهای بزرگ با ایده‌های کوچک

این مخترع فعالیت‌های جانبی از جمله؛ساخت انواع پیشرفته ترین راکت های آبی، وب سایت، برنامه نویسی بسکام و c++ برای رباتیک،برنامه اندروید، عکاسی خلاقانه و طراحی گرافیک، نوشتن شعر و داستان هم در کنار تحصیل انجام می‌دهد.

حسن پور که معتقد است کارهای بزرگ با ایده‌های کوچک شروع می‌شود از خانواده‌ها می خواهد تا برای فرزندان خود وقت بگذارند و از ایده ها و خلاقیت های فرزندان  کاملا حمایت کنند.

وی در پایان از حمایت و پشتیبانی  خانواده  و کلیه کسانی که به نحوی در موفقیتش سهیم بودند، تشکر کرد.