مقدمه

ما در سال هایی اخیر شاهد گسترش و پیشرفت علم و فناوری بین عموم مردم جامعه بخصوص جوانان تحصیلکرده بوده ایم. از اینرو، جوانان خوش فکر، انقلابی و خلاق همواره با محدودیت ها جنگیده و با ایده هایی جدید این مسیر دشوار را ادامه داده اند و موجب پیشرفت های زیادی در زمینه های مختلف شده اند و به این سبب موجب رشد کشور می شوند. بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کل کشور در این راستا وظیفه ی خود می داند تا از این پتانسیل ها به صورت همه جانبه حمایت کند.

ساخت اولین سلاح هجومی کشور

وقتی صحبت از سلاح و طراحی و ساخت سلاح به میان می آید، ذهن ها به سمت کارخانه جات اسلحه سازی متمایل می شود ولی در امروز می خواهیم در مورد مبتکری صحبت کنیم که با خلاقیت و نوآوری توانسته با دستان خالی و با حداقل امکانات اولین سلاح صدرصد بومی ایران از صفر تا صد را طراحی کند، نمونه سازی کند و به تولید برساند و مورد تست و آزمایش قرار دهد. در ادامه در مورد جوانی صحبت خواهیم کرد که کمر محدودیت ها را یکی پس از دیگری شکسته و به موفقیت رسیده است.

جناب آقای رضا کلاگر آستانی یکی از محققین و مبتکرین بسیار خلاق در زمینه ی طراحی صنعتی، بخصوص سلاح های انفرادی هجومی ست که در تحت حمایت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری مازندران توانسته اولین سلاح کاملا بومی کشور را طراحی کرده و بسازد.

رضا کلاگر آستانی
رضا کلاگر آستانی

از جناب آقای کلاگر سوال کردیم: هدفتان از طراحی و ساخت سلاح انفرادی جدید با وجود این همه سلاح های متفاوت در سراسر جهان چه بوده است؟

ایشان در ادمه پاسخ می دهند:

هر کشوری بسته به نیازهای بومی و مختص خود، ابزارها و تجهیزات بومی خود را طراحی می کند. پس سلاح ها هم از این قاعده مستثنا نیستند و ما در داخل کشورمان باید سلاح های بومی و باکیفیتی بسازیم تا حداکثر کارایی را داشته باشد و در عین حال هویت و روح آن ابزار هم متعلق به ما باشد. با این روند می توانیم روح تولید در داخل را زنده کنیم و روز به روز با تکیه بر همین پتانسیل ها، محصولات جدیدتری بسازیم.

پیمایش به بالا