سهام عدالت می‌تواند نماد واقعی از مردمی کردن اقتصاد باشد/ درآمد سرانه کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (چهارشنبه) در نشست بررسی و ارزیابی عملکرد اقتصاد مقاومتی وزارت امور اقتصادی و دارایی، با تبریک ایام میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع)، هفته وحدت را گرامی داشت و گفت: امیدوارم که وحدت و انسجام خوبی در جهان اسلام بوجود آید و شر گروه های تکفیری از جهان اسلام دور شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون نیازمند حرکت جدی در اقتصاد کشور هستیم، اظهار داشت: از برنامه سوم توسعه تاکنون همواره بر ضرورت رشد ۸ درصدی در اقتصاد کشور تاکید شده است و قرار بوده است که ۳۰ تا ۳۵ درصد از رشد اقتصادی از محل بهره وری باشد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: این هدف‌گذاری ها در سخن زیبا است و مردم نیز از شنیدن این تصمیمات خوشحال می شوند اما اکنون چند برنامه توسعه از این تصمیمات سپری شده و حدود ۲۰ سال از زمانی که تصمیم به رشد ۸ درصدی اقتصاد گرفته ایم، گذشته است اما با همه تلاش و زحماتی که انجام شده، متوسط رشد اقتصادی کشور حداکثر به ۳.۵ درصد رسیده است.

جهانگیری ادامه داد: همواره تصمیم داشته ایم که اشتغال و وضعیت رفاه مردم را ارتقاء بخشیم اما متاسفانه درآمد سرانه کشور که شاخص اصلی رفاه مردم محسوب می شود، امروز از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم آسیب شناسی دقیق درباره اینکه چرا نتوانسته‌ایم به اهداف و چشم اندازهای تعیین شده دست پیدا کنیم، خاطرنشان کرد: وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه باید در این زمینه آسیب شناسی کنند و این موضوع را مورد واکاوی قرار دهند که چرا با وجود این همه تاکید، نتوانسته ایم به اهداف مورد نظر برسیم.

وی با اشاره به اینکه در برخی کشورها حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد رشد اقتصادی از محل بهره‌وری است، گفت: این موارد نشان دهنده آن است که تحقق هدف گذاری ها، امری شدنی است و اینکه چرا ما نتوانسته ایم به این توفیقات دست پیدا کنیم باید بررسی و آسیب شناسی شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه متاسفانه بنگاه های اقتصادی که دارایی های زیادی در اختیار دارند، عمدتاً از کارایی و سود دهی مناسبی برخوردار نیستند، تصریح کرد: باید بررسی کنیم که مشکل اصلی کجاست. آیا نحوه انتصاب مدیران غلط است؟ متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که برخی انتصاب ها از طریق روابط انجام می شود و مدیران حرفه ای در بنگاه های اقتصادی قرار نمی گیرند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: البته اگر مدیران بنگاه های اقتصادی هم مدیران حرفه ای و کارآمد باشند، متاسفانه ساختار مدیریتی صحیح و مناسبی در بنگاه های اقتصادی حاکم نیست. یکی از وظایف وزارت امور اقتصادی و دارایی این است که بررسی کند چرا دارایی های بخش های دولتی، نهادهای عمومی و بخش خصوصی از سوددهی مناسبی برخوردار نیستند و چرا بنگاه های زیرمجموعه این بخش ها آن طور که باید اداره نمی شود.

جهانگیری ادامه داد: مردم کشور از دوران های گذشته تا کنون این سوال را در ذهن خود دارند که چرا اقتصاد کشور خوب پیش نمی‌رود و چرا مسائل و مشکلات مردم حل نمی شود. این سوالات باید در وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور بررسی شود و از طریق آسیب شناسی پاسخ مناسبی برای آن پیدا شود.

وی افزود: البته در این بررسی و آسیب شناسی ها نباید از این واهمه داشته باشیم که دوستان ما در بخش ها و دستگاه های دیگر ممکن است از ما دلخور شوند. ما باید به جای رعایت حال دوستان خود، منافع ملت را در نظر داشته باشیم.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به ۱۲۰ پروژه اولویت‌دار مرتبط با اقتصاد مقاومتی که برای سال ۹۵ تعیین شده اند، گفت: دولت ۱۲۰ پروژه اولویت دار برای سال ۹۵ مشخص کرده است و برخی از این پروژه ها از اهمیت بیشتری برخوردارند به گونه ای که اگر بطور کامل اجرایی شوند، می توانند اقتصاد کشور را به حرکت وادارند.

وی با یادآوری تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر جلوگیری از اقداماتی که با اقتصاد مقاومتی در تضاد است، افزود: در مصوباتی که در دستور کار کمیسیون های هیات دولت قرار می گیرد نیز به این موضوع توجه می شود و تمام مصوبات باید با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی سازگاری داشته باشند.

جهانگیری با اشاره به پروژه های اولویت دار وزارت اقتصاد، گفت: اکثر پروژه های مرتبط با این وزارتخانه پروژه های بسیار مهمی هستند که تاثیر آنها نه تنها در خود این دستگاه اجرایی بلکه در تمام امور اقتصادی کشور دارای اثرگذاری هستند که بعنوان نمونه بهبود فضای کسب و کار، مدیریت دارایی های دولت و رونق بازار سرمایه که از پروژه های این وزارتخانه هستند، اگر به طور کامل اجرا شوند، فضای مناسبی برای فعالان اقتصادی فراهم خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارشات ارائه شده درخصوص پیشرفت پروژه های اولویت دار وزارت اقتصاد در سال ۹۵، از اقدامات صورت گرفته قدردانی کرد و گفت: این گزارشات نشان می دهد که وقت زیادی برای این پروژه ها صرف شده و دست اندرکاران وزارت اقتصادی اهمیت زیادی برای این پروژه ها قائل هستند.

وی اضافه کرد: البته در برخی پروژه ها، پیشرفت ها پایین تر از سطح انتظارات است و شاید یکی از دلایل عدم توفیق در این طرح ها، ناهماهنگی سایر دستگاه هایی بوده است که در اجرای این پروژه ها نقش داشته اند. باید بررسی شود که چه دستگاه هایی در اجرای پروژه های اولویت دار، همکاری خوبی نداشته اند و ارزشیابی عملکرد آنها باید بر این اساس تعیین شود.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت پروژه های اولویت دار وزارت امور اقتصادی و دارایی و تاثیر گسترده پروژه های این وزارتخانه بر سایر امور اقتصادی کشور، گفت: انتظار داریم مدیران این پروژه ها بصورت مستمر با دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جلسه برگزار کنند و گزارش روند اقدامات خود و مشکلات موجود را مورد بررسی قرار دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود برخی مجوزهای غیرضروری در دستگاه های اجرایی گفت: وزارت اقتصاد باید در راستای حذف مجوزهای غیرضروری اقدام کند چرا که مردم نباید برای دریافت مجوزهای مورد نیاز فعالیت های اقتصادی خود بی جهت معطل شوند.

جهانگیری همچنین به موضوع سهام عدالت و برنامه وزارت اقتصاد برای ساماندهی این طرح اشاره و خاطرنشان کرد: اگر اشکالات و ایرادات طرح سهام عدالت برطرف شود، این طرح می تواند نماد واقعی بخشی از رویکرد مردمی کردن اقتصاد در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد.فارس/

انتهای پیام/

پیمایش به بالا