تشخیص سرطان در کمتر از ۳۰ دقیقه

محققان اکنون در حال ساخت یک ابزار دستی برای تشخیص سرطان دهان اند که تا دو سال آینده آماده خواهد شد. آن‌ها دو سال پیش از این روش بر روی نمونه‌ هایی از سرطان دهان، بافت‌ های عادی و مستعد سرطان استفاده کردند و به نتایج مثبتی دست یافتند. انتظار می‌ رود این دستگاه با هزینه حدود ۱۰ هزار روپیه در دسترس قرار بگیرد.
فناوری تشخیص سرطان از یک لیزر به همراه یک زیرلایه نانو برای شناسایی سلول‌ های سرطانی و انواع مستعد سرطان استفاده می‌ کند. استفاده از لیزر برای خوانش ماهیت سلول‌ها کار جدیدی نیست اما سیگنال‌ های تولید شده توسط آن برای بررسی بسیار ضعیف و دشوار بودند.
قراردادن یک ماده نانو بر روی بافت، مشکل را حل کرد. این زیرلایه باعث تقویت سیگنال‌ ها شده و به محققان در تحلیل نتایج کمک کرد. برای هر نوع بافت از انواع سالم گرفته تا سرطانی،‌ یک طیف رامان خاص توسط لیزر منتشر می‌شود.
سیگنال‌ های رامان به تشخیص مولکول‌ های ارگانیک در بافت‌ ها کمک می‌ کنند. از آنجایی که این مولکول‌ ها بسیار وابسته به شرایط سلول‌ها اند، سیگنال‌ های دریافتی از بافت سرطانی با بافت سالم متفاوت است.
این تجهیزات شامل یک نانوحسگر رامان برای دریافت سیگنال تقویت‌ شده از بافت است. این سیگنال‌ ها می‌توانند در یک تاسیسات مرکزی بررسی شوند و نتایج در کمتر از ۳۰ دقیقه در دسترس قرار بگیرند.

پیمایش به بالا