پژوهش باید تولید ثروت کند

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،قاسم جان بابایی امروز در پنجمین جشنواره تحقیقاتی طبری و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه های علوم پزشکی منطقه یک کشور که امروز صبح در محل تالار مجتمع پیامبر اعظم (ص)برگزار شد،گفت: پژوهش باید تولید ثروت کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به رتبه های نخست تا سوم بخش پژوهش در ۱۰ سال اخیر اشاره کرد و گفت: در اجرای کار پژوهشی،دانستن مسیر درست اهمیت بسیاری دارد.

وی افزود: ۳ ضرورت  تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شامل؛مطالعات ایپدمیولوژیک ،کلینیکال ریسرچ و ترجمان دانش باید در کنار هم قرار بگیرد تا بتوانیم در بخش پژوهش حرفی برای گفتن داشته باشیم.

جان بابایی اصلاح فرآیندها در انجام اقدامات تحقیقاتی را مهم تر از فضای فیزیکی عنوان کرد و افزود: ثبت یکی از زیرساخت های مهم پژوهش است که در حال حاضرثبت بیماری تالاسمی،ms،بیماری التهابی ، نگارش مقاله ای در حوزه سرطان صورت گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در دنیا مراکز رشد و کارخانه ها در دانشگاه ها قرار دارند،اضافه کرد: همین عامل سبب تولید مستقیم محصول می شود.

جان بابایی افزود: برای ما محققان مایه سرافکندگی است که ده ها بشکه نفت را می فروشیم و فقط یک دارو یا کیت وارد می کنیم،لازم است محققان ما کمتر دنبال مسایل مالی باشند و اقدامات پژوهشی را ارتقا بخشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تأکیدبر لزوم فعالیت بیشتر محققان علوم پایه و تکنسین ها در اقدامات پژوهشی، گفت:در استان پژوهشگران خوبی داریم ولی در مجموع کل کشور این تعداد کم است .

وی ،افزود:افتتاح پژوهشکده اعتیاد به منظور فراهم آوردن اطلاعات صحیح و متقن درباره مواد مخدر است تا این نتایج در اختیار سیاست گزاران برای پیشگیری از افزایش این بیماری در جامعه قرار گیرد.

جان بابایی اجرای برنامه کوهورت (مطالعات هم گروهی) را یکی از زیرساخت های مناسب بخش پژوهشی عنوان کرد و گفت:اگر دانشگاهی بخش تحقیقات و کوهورت نداشته باشد به مشکل برمی خورد.انتهای پیام:ن.ک/

پیمایش به بالا