ارائه سیستم رنگی هوشمند برای استتار در صنایع نظامی

.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران، دکتر نعیمه شیراکبری با اشاره به جزئیات اجرای این تحقیقات گفت: در این پروژه تحقیقاتی که تحت سرپرستی دکتر غفاریان انجام شد، موفق به تولید سیستم‌های هوشمند رنگی با استفاده از نانوفوم‌های فوتونیک کریستال الکتریک فعال شدیم.

وی با تاکید بر این که در این مطالعات سیستم‌های هوشمند رنگی تولید شده است، خاطرنشان کرد: این سیستم‌ها از نظر ساختار شیمیایی فاقد مواد رنگ‌زا هستند و رنگ آنها منشا فیزیکی داشته و وابسته به ساختار آنها است.

مجری طرح تغییر رنگ سطوح با استفاده از این سیستم را وابسته به ولتاژ الکتریکی دانست و یادآور شد: با اعمال ولتاژ الکتریکی، ضریب شکست ساختار تغییر کرده و وابسته به آن طول موج مشخصی از نور از سیستم منعکس شده و وابسته به آن رنگ ساختار تعیین می‌شود.

به گفته این محقق با افزایش ولتاژ اعمال‌شده، رنگ ساختار از سمت آبی به سمت قرمز حرکت می‌کند.

وی دلیل ایجاد رنگ در این سیستم را حضور نانوفوم‌های فتونیک کریستال دانست و خاطرنشان کرد: فتونیک کریستال‌ها دارای ساختارهایی هستند که ذرات به صورت دوره‌ای در آن تکرار شده‌اند و هر چه فاصله این ذرات از یکدیگر و همچنین اختلاف ضریب شکست اجزای تشکیل‌دهنده ساختار بیشتر باشد، طول موج نور انعکاسی از آن به سمت طول موج‌های بالاتر حرکت کرده و طول موج‌های منعکس‌شده رنگ ساختار را حاصل می‌کند.

شیراکبری این سیستم رنگی را قابل استفاده در صنایع خودروسازی و نظامی به منظور استتار دانست.ایسنا/

انتهای پیام

پیمایش به بالا