کسب دانش فنی تجاری‌سازی دستگاه استریل‌کننده سرد وسایل پزشکی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،این طرح با بهره‌ مندی از تسهیلات صحا به روش تولید محدود درصدد تولید و ساخت ۵۰۰ دستگاه استریلایزر است که با استفاده از بمباران سطوح توسط رادیکال‌های آزاد، استریل سرد انجام داده و تجهیزات پزشکی را در مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه استریل می‌کند.

کیهان کروندیان مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان درخصوص کاربردهای استریلایزر با بیان این که بسیاری از تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی نیاز به استریل شدن دارند، گفت: اکنون برای استریل کردن تجهیزات پزشکی از روش مرسوم استریلایزر بخار استفاده می‌شود که این روش محدودیت‌ها و معایب خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: استریلایزرها در حوزه «پزشکی» برای استریل کردن یا سترون ‌سازی به کار می‌روند و این به معنی حذف میکروارگانیسم‌ها از وسایل و تجهیزات است. چنانچه این میکرو ارگانیسم‌ها حذف نشوند خودشان عامل بیماری خواهند شد و یا در نتیجه تست‌های آزمایشگاهی تاثیر می‌گذارند.

این پژوهشگر درخصوص مزایای استیریلایز سرد نسبت به سایر استیریلایزرها گفت: کاهش نسبی زمان استریل کردن وسایل از حدود ۷۰ دقیقه به حدود ۲۰ دقیقه، سهولت کاربری، کاهش خطرات ناشی از روش‌های دیگر و انجام استریل‌سازی مواد پلاستیکی یا حساس به حرارت بدون تغییر شکل از جمله مزایای استیریلایزر سرد به شمار می‌رود.

کروندیان عنوان کرد: در روش به کار گرفته در این شرکت با عبور دادن هوا از میان لوله‌ای که با نانوتیوپ‌های کربنی پوشش داده شده است رادیکال آزاد ایجاد شده، به کپسول گاز نیز نیازی ندارد.

وی تاکید کرد: همچنین در این روش از تغذیه ۱۲ ولتی استفاده می‌شود و از همه مهمتر در یک سیکل بسته قابلیت کاربرد دارد لذا پیوسته غلظت رادیکال آزاد را افزایش می دهد.

به گفته این پژوهشگر، آزمایشگاه‌های طبی، آزمایشگاه های تحقیقاتی و سلولی مولکولی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، بیمارستان‌ها، دندانپزشکی‌ها و حتی آرایشگاه‌ها برای استریل ابزار کارشان جزو مصرف‌کنندگان این دستگاه‌ها به شمار می روند.مهر/

پیمایش به بالا