تخصیص ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار به بخش تحقیقات و پژوهش دانشگاه‌ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران، محمد فرهادی اظهار کرد: باید رشته‌های مهارتی و آموزش‌های مهارتی در دانشگاه کردستان ایجاد شود و این مسئله یکی از اولویت‌ها باشد.

وی با اشاره به اینکه امسال ۲۷ هزار نفر ورودی در رشته‌های کاردانی و مهارتی جذب دانشگاه‌ها شدند،  افزود: این ظرفیت بسیار کم است و یک ضعف محسوب می شود که باید اصلاح شود.

وزیر علوم عنوان کرد: باید توان و تلاش را بر تقویت دانشکده‌های واقع در دانشگاه کردستان و این دانشگاه را به مرکز جامع تبدیل کرد.

وی در ادامه با اشاره به تهیه و تدوین سند امایش آموزش عالی کشورمان، اعلام کرد: در این طرح کشور به ۱۰ منطقه آموزشی تقسیم شده است.

وزیر علوم همچنین با اشاره به اینکه نسبت دانشجو به استاد در کشور ۲۷ به یک است، عنوان کرد: این نسبت در دانشگاه کردستان ۲۹ به یک است که مطلوب نیست و باید بهتر شود. این در حالیست که در برنامه ششم توسعه نسبت دانشجو به استاد ۲۲ به یک مصوب شده است.

دکتر فرهادی به مسئله کمبود خوابگاه دانشجویی اشاره کرد و ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه ساخت خوابگاه با بودجه دولتی ممنوع شد و به همین دلیل وزارتخانه در این حوزه نمی‌توانست اقدامی کند. در برنامه ششم توسعه با تمهیداتی که اتخاذ شده پیش‌بینی شده به صورت مشارکتی اقدام به احداث خوابگاه کنیم که در این راستا برنامه‌ریزی ایجاد ۳۰۰ خوابگاه را انجام داده‌ایم.

وزیر علوم همچنین اعلام کرد: ۱۴ هزار میلیارد تومان از بودجه امسال به بحث تحقیقات و پژوهش و تامین تجهیزات آزمایشگاهی برای دانشگاه‌های کشور اختصاص یافته که متأسفانه تاکنون این مبلغ تخصیص پیدا نکرده است.

وی در پایان سخنان خود با اشاره فعالیت ۵۰ بنیاد خیریه علم و فناوری در دانشگاه‌های کشور، خاطرنشان کرد: صندوق خیریه قرض الحسنه پبامبر اعظم ایجاده شده است که امیدواریم در استان کردستان هم راه‌اندازی شود.ایسنا/

انتهای پیام

پیمایش به بالا