برخی به دنبال ضربه زدن به صنعت طیور مازندران هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران، امیر میران آملی در نشست خبری با اشاره به اینکه طیور صنعت اول استان مازندران است به شمار می رود و رسانه ها باید به پایداری این صنعت کمک کنند، عنوان کرد:رسانه ها درباره آمارها و بیماری های صنعت طیور دقت لازم را داشته باشند زیرا هر خبر اشتباه لطمه بزرگی به صنعت طیور وارد می کند.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی آنفلوآنزای مرغی بزرگنمایی می شود در حالی که بیش از ۴۰ کشور دنیا درگیر این بیماری هستند، یادآور شد: این بیماری سویه های مختلفی دارد و این بار از پرنده های مهاجر وارد جمعیت پرندگان بومی شده است.

میران آملی با تاکید بر اینکه در کشورهای دنیا تنها راه حل آنفلوآنزای پرندگان قرنطینه است و واکسن و دارو پاسخگو نیست، افزود: در این بیماری جهش رخ می دهد و باید مهار و قرنطینه کنیم تا آسیب بیشتر نشود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به اینکه نباید با درگیری نسبت به معدوم سازی اقدام شود، تصریح کرد: حجم بالای ورود پرندگان مهاجر به استان های شمالی ریسک صنعت مرغداری را افزایش می دهد اما با این وجود کمترین مشکل در این استان ها وجود دارد.

وی با اعلام اینکه تاکنون به هیچ عنوان آلودگی صنعت مرغداری به این بیماری گزارش نشده است، بیان کرد: این روزها شایعات بیشتر از بیماری به صنعت مرغ آسیب وارد می کند.

میران مطرح کردن وجود مرغ جزامی در کشور را ضربه زدن به این صنعت بیان کرد و گفت: صنعت طیور پس از صنعت خودرو بیشترین اشتغال را ایجاد کرده است از این رو شایعات ضربه بزرگی به آن خواهد بود.

میران با تاکید بر اینکه ایران جز ۷ کشور دارنده لاین مرغ در جهان است که پایگاه آن در مازندران مستقر است، افزود: برخی به دنبال ضربه زدن به  این صنعت است و رسانه ها کمک کنند تا مرغ ارزان قیمت بر سر سفره ها را از بین نبرند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته بروز آنفلوآنزای مرغی موجب بسته شدن درب های استان مازندران به روی خروج مرغ از استان شد و ضربه سختی به این صنعت بود، افزود: در سال جاری با تهمیدات اندیشیده شده جلوی فروش مرغ زنده گرفته شد؛ هشدارها به مردم داده شده و با اطمینان اعلام کردیم که هیچ واحد صنعتی درگیر این بیماری نیست.ایسنا/

پیمایش به بالا