ساخت دستگاه اتلاف انرژی زلزله

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،احمد مدحج در توضیح اختراع خود گفت: این اختراع دستگاه میراگر ویسکوالاستیک و وسیله‌ای برای مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله و یک تجهیز الحاقی به سازه‌ها جهت بهبود رفتار سازه‌ها و مقاوم‌سازی آنها در برابر زلزله و کلیه نیروهای ارتعاشی دیگر است که برای اولین بار در نوع خود با یک پیکربندی خاص ساخته شده است.

به گفته مدحج، در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های دانشگاه آزاد این محصول از علم به عمل تبدیل شده و در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه به عنوان محصول دانش‌بنیان به تصویب رسیده و در حال آماده‌سازی جهت تولید به صورت انبوه است.

این دانشجوی دکتری سازه، فعال در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات اتلاف انرژی زلزله در سازه‌ها و کنترل و مقاوم‌سازی لرزه‌ای سازه‌هاست، تاکنون دو اختراع در زمینه کنترل سازه‌ها در برابر زلزله ثبت کرده است.

وی ادامه داد: تاکنون تجهیزات اتلاف انرژی گوناگونی در سطح دنیا طراحی و تولید شده است که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. میراگر ویسکوالاستیک با یک نوآوری هوشمندانه کلیه مزایای این تجهیزات را در خود جای داده و معایب آن‌ها را برطرف کرده است.

وی به برخی از مزایای این طرح اشاره کرد و گفت: قابل نصب بودن در ساختمان‌های نیازمند بهسازی و مقاوم‌سازی لرزه‌ای، کاهش ابعاد مقاطع اعضای اصلی سازه و به تبع آن کاهش هزینه‌های ساخت، اصلاح فرکانس طبیعی سازه، تمرکز خسارت در محدوده میراگر و جلوگیری از اعمال خسارت به اجزای اصلی سازه(تیر و ستون)، قابلیت بهره‌برداری آسان و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم، کاهش آسیب‌های وارده به سازه در زمان وقوع زمین لرزه و کاهش هزینه‌های بازسازی سازه پس از وقوع زلزله، اتلاف انرژی در کلیه سطوح تحریکات لرزه‌ای و وابستگی همزمان به سرعت و جابجایی است.

مدحج به یکی دیگر از اختراعات خود اشاره کرد و گفت: این اختراع  لاستیک با میرایی محوری بالاست که در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه در محل غرفه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، توسط مسئولان ارشد دانشگاه آزاد رونمایی شد.

وی گفت: این لاستیک کاربردهای مهندسی بسیار مفیدی از جمله استفاده در صنعت ساختمان، میراگرها، قطعات خودرو، ورزش و … دارد. استفاده از لاستیک در تجهیزات اتلاف انرژی جهت تأمین میرایی(استهلاک انرژی) به منظور مقاوم‌سازی لرزه‌ای سازه‌ها تاکنون توسط ایجاد کرنش‌های برشی تأمین می‌شده است، اما در نسل جدید این میراگرها اتلاف انرژی در مصالح ویسکوالاستیک برخلاف نوع معمول و سابق آنها که توسط کرنش برشی در این مصالح حاصل می‌شد، توسط کرنش‌های محوری تقویت شده تأمین می‌شود.

وی گفت: در این شرایط نیاز به تولید یک لاستیک با میرایی محوری بالا احساس شد و این ایده برای اولین بار توسط بنده به عنوان عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، مطرح شد و منجر به طراحی و ساخت اولین لاستیک با میرایی محوری بالا شده است.

به گفته این مدرس دانشگاه، این لاستیک دارای کاربردهای زیادی در حوزه‌های ساختمانی و غیرساختمانی است. بکارگیری در تجهیزات اتلاف انرژی زلزله، استفاده در نشیمن‌گاه دستگاه‌های دوار مانند توربین‌ها جهت جلوگیری از انتقال لرزه به محیط اطراف، قرارگیری در محل اتصال پایه به عرشه در پل‌ها، قطعات لرزه‌گیر و موارد مشابه، برخی از کاربردهای لاستیک با میرایی محوری بالا هستند.ایسنا/

پیمایش به بالا