کاهش ۵۰ درصدی تعرفه تماس تلفنی ایران و عراق از فردا/ سیم‌کارت عربی بهتر است یا ایرانی؟

به گزار ش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پزوهشی و فناوری مازندران،محمود واعظی در دیدار با معانی کاظم حسن راشد وزیر ارتباطات عراق بر کاهش تعرفه ارتباطات بین‌الملل بین دو کشور ایران و عراق توافق کردند. 

محمود واعظی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده گفت: با توافق امروز مقرر شد تعرفه تماس بین‌الملل بین ایران و عراق ۵۰ درصد نسبت به روزهای عادی کاهش یابد که این کاهش تعرفه از صبح فردا به مدت یک ماه اجرا می‌شود. 

وزیر ارتباطات گفت: همچنین مقرر شد یک خط ارتباطی جدید بین ایران و عراق برقرار شود. تاکنون از۵ نقطه بین دو کشور ارتباط  مستقیم  برقرار بود که اکنون به ۶ نقطه افزایش خواهد یافت که با این اقدام، سیگنالینگ کافی برای برقراری ارتباط وجود خواهد داشت. 

وی همچنین از افزایش ظرفیت ارتباط ایران و عراق از مسیر مهران از ۶۴ لینک E1 به ۱۲۸ لینک E1 خبر داد.

به گفته وی، ۲ سال پیش ارتباطات بین ایران و عراق در اروپا مبادله می‌شد که سال پیش با ایجاد ارتباط مستقیم این مسیر کوتاه شد.

وی همچنین از تدوین نقشه راه ارتباطی بین ایران و عراق خبر داد و گفت: با توجه به رفت و آمدهای دائمی شهروندان دو کشور برای زیارت در مناسبت‌های مختلف، تصمیماتی برای افزایش کیفیت سرویس‌دهی اتخاذ خواهد شد. 

در این دیدار، همچنین محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به کاهش تعرفه تماس از سیم‌کارت‌های ایرانی به کشور عراق به هر دقیقه ۵۵۰ تومان که قبلا اتخاذ شده بود ،گفت: با تصمیم امروز، تماس از عراق به ایران نیز دقیقه‌ای حدوداً ۵۵۰ تومان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: دریافت پیامک در کشور عراق رایگان است و ارسال پیامک، بسته به توافق اپراتورهای ایرانی با عراقی قیمت‌های متفاوتی خواهد داشت. 

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به تسهیلات اپراتورهای عراقی برای کاهش هزینه دیتای سیم‌کارت‌های عراقی گفت: به طرف عراقی اعلام کرده‌ایم که متوسط قیمت هر گیگ اینترنت موبایل در ایران پنج هزار تومان معادل ۲ دلار است، اما تعرفه اینترنت موبایل سیم‌کارت‌های عراقی نسبت به ایران زیاد است و تسهیلاتی را برای زائران ایرانی درنظر بگیرند. 

وی ادامه داد: اپراتورهای عراقی اعلام کردند که برای زائران ایرانی تسهیلاتی درنظر گرفته‌اند که شامل ۱۰ دقیقه مکالمه رایگان با ایران و دقایقی مکالمه رایگان داخل عراق است و درباره اینترنت موبایل نیز در صورت امکان تسهیلاتی را درنظر خواهند گرفت. 

جهرمی در پاسخ به سؤال فارس درباره اینکه برای زائران ایرانی استفاده از سیم‌کارت‌های ایرانی به صرفه‌تر است یا سیم‌کارت عراقی، گفت: وزارت ارتباطات هیچ‌گاه به مردم استفاده از خدمتی را اجبار نمی‌کند، اما براساس تجربه توصیه می‌کنیم که برای تماس با ایران از سیم کارت ایرانی و برای تماس عراق به عراق از سیم‌کارت عربی استفاده کنند، زیرا رومینگ عراق به عراق گران است. 

در این دیدار همچنین وزیر ارتباطات عراق با بیان اینکه نخست‌وزیر عراق در امور بسیاری از وزارتخانه‌ها برای ارائه تسهیلات بهتر به زائران حتی دخالت مستقیم می‌کند، گفت: تمامی نیروهای عراق برای همکاری بهتر با ایران در ایام اربعین آمادگی دارند و تنها روز گذشته ۶۷ هزار ویزا در تهران برای زائران ایرانی ارائه شده است. 

وی با اشاره به آمار ورود ایرانی‌ها به عراق گفت: از سه مرز ۱۲ هزار نفر، ۷ هزار نفر و ۳ هزار نفر ایرانی وارد عراق شده‌اند و این عدد هر روز افزایش پیدا می‌کند، بر همین اساس ۵۴ دفتر برای ورود زوار ایرانی فراهم کرده‌ایم. 

وی از کاهش زمان فعال سازی سیم‌کارت‌های عراق خبر داد و گفت:‌ سال پیش متوسط زمان انتظار برای فعال شدن سیم‌کارت ۱۴ دقیقه بود که امسال به ۱ دقیقه کاهش یافته است. 

انتهای پیام/فارس

پیمایش به بالا