چین نخستین داروی تزریقی ایدز را وارد بازار می‌کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،این دارو «آلبوویرتاید» نام دارد و برای درمان و معالجه مبتلایان به ویروس «اچ آی وی» ساخته شده است.
این دارو را شرکت بیوتکنولوژی «فرانتیه» در شهر «نن جینگ» در جنوب شرق چین تولید کرده و بسیاری امیدوارند نقش موثری در درمان بیماران مبتلا به ایدز داشته باشد.
در چین بیش از ۸۰۰ هزار نفر به ایدز و «اچ آی وی» بر اساس آمار رسمی مبتلا هستند اما دولت کوشش زیادی کرده است که از شیوع بیماری جلوگیری کند.
این دارو به گزارش خبرگزاری شین هوا از سال ۲۰۱۴ میلادی سه مرحله آزمایش کلینیکی را در ۱۲ مرکز پزشکی در سراسر کشور با موفقیت پشت سر گذاشته است.
اداره دارو و مواد غذایی چین در حال انجام آخرین آزمایش بالینی و کلینیکی درباره این دارو در بیمارستان «بی اچ وای» شهر پکن است و بزودی درباره تولید رسمی آن تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.
از این داروی تزریقی هر هفته یک بار استفاده می شود و گزارش شین هوا حاکی است که این دارو به مراتب سالم تر از داروهای دیگری است که به کبد بیمار لطماتی وارد می کرده است.
برخی از گزارش ها نیز مانند گزارش روزنامه گلوبال تایمز چین حاکی است که در این کشور از هر ۱۰ هزار نفر یک نفر به ویروس «اچ ای وی» مبتلا هستند و در سال گذشته میلادی شمار مبتلایان به این ویروس در چین ۵۷۰ هزار نفر بوده است. آمارهای غیررسمی اما شمار مبتلایان را فراتر از یک میلیون نفر تخمین می زند.
هزینه درمان بیماری ایدز در چین که قبل از این سالانه تا ۵ هزار دلار بود اکنون در سال بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار برآورد می شود.ایرنا/

پیمایش به بالا