تهیه آمار از خروج نخبگان /در ایران برای نخبگان فرش قرمز پهن نمی کنند

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران، سورنا ستاری معاونت علمی فناوری رئیس جمهور اظهار داشت:گزارش مربوط به خروج نخبگان از کشور از سوی بنیاد ملی نخبگان تدوین شده و این گزارش به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود و اگر موردی نباشد از سوی دبیر این شورا مطرح خواهد شد. آمارهایی که اکنون در خصوص خروج نخبگان از کشور اعلام می شود آمارهای صحیح و درستی نیست.

وی بیان کرد: امروزه با پول نفت و گاز نمی‌شود کشور را اداره کرد و مسئولان دانشگاهی باید به فکر ایده‌های خلاقانه اهمیت بدهند زیرا تاریخ آبادانی و آبادی کشور با سود مواد اولیه درست نشده بلکه تلاش افرادی چون فارابی ابن سینا و رازی این کار صورت گرفته است.
ستاری با بیان اینکه زمانی که نفت در سفره‌های ما ظاهر شد راه کشور به بیراهه رفت، افزود: ما باید نوع نگرش را در کشور تغییر داده و به نیروی انسانی ارزش قائل شویم.
وی یادآور شد: در هیچ کشوری ۳۰ میلیون جوان وجود نداشته و در حال حاضر کشور ما چهارمین تولید کننده مهندس در دنیا با حدود ۵ میلیون دانشجو است و مسئولان باید قدر این محبت الهی را بدانند.
وی عنوان کرد: همگی ما باید در کشور یک نرم‌افزار باشیم و در یک جبهه به مبارزه بپردازیم .
وی ادامه داد: بخش خصوصی باید در استار‌ت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کند تا افراد نخبه طرح‌های خلاقانه خود را عملیاتی کنند.
وی با بیان اینکه کسی برای شما نخبگان در این جامعه فرش قرمز پهن نمی‌کند، تصریح کرد: برای هر طرحی باید هزینه پرداخت شود و بنیاد ملی نخبگان مؤسسه رفاهی نبوده و افراد مستعد باید در جهت شکوفا کردن علمشان تلاش زیادی کنند.
ستاری ابراز داشت: برای تغییر تفکر در کشور باید افراد نخبه جنگ کنند و بنیاد نخبگان این مسئله را به شما یاد می‌دهد و برای پیشرفت علم افراد مستعد باید وقت گذاشته و هزینه‌های زیادی را متحمل شود.
وی متذکر شد: از بقال سر کوچه تا استاد دانشگاه طرز تفکر خود را تغییر دهند تا کشور به خوبی پیشرفت کند و دانشگاهی که برای کشور ماشین‌سازی طراحی می‌کند باعث ایجاد تغییر نشده و صنعت و تفکر با پول تهیه نمی‌شود.
ستاری ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یک بخش مهم در حوزه اقتصادی محسوب شده و امروزه استار‌ت‌آپ‌هایی در دانشگاه‌ها فعالیت‌ می‌کنند که روزی ۳ میلیون تومان فروش دارند.
وی اظهار کرد: همه باید از نقد و دانش افراد نخبه استفاده کرده و در جهت پیشرفت قدم‌های مؤثری برداشته شود.
وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد زعفران دنیا در کشور تولید می‌شود، افزود: سهم صادرات ما از این محصول ۵ درصد بوده و ما متأسفانه ۸.۵ ملیون دلار از کشور خارجی مواد وابسته به این ماده خارجی را وارد می‌کنیم.
ستاری ادامه داد: ۲۰ قدرت برتر دنیا ماده اولیه نفت و گاز ندارد و ما متأسفانه در طی سال‌های گذشته به خاطر استفاده از پول نفت و گاز راه را اشتباه رفته‌ایم که برای اصلاح این کار باید همه با هم جنگیده تا اقتصاد دانش‌بنیان را تقویت کنیم .
ستاری ادامه داد: من امیدوارم فروش استارت‌آپ‌های طی چند سال‌ آینده ۱۰ برابر شود و دانشگاه‌ها بر روی فرزندان ما سرمایه‌گذاری عظیمی باید انجام دهند.
ستاری اذعان شد: امیدوارم فضای دانشگاه به خاطر وجود استار‌ت آپ ها و شرکت‌های دانش بنیان تغییر کند و رشد تکنولوژی در این محیط علمی صورت بگیرد.
وی اذعان داشت: افراد نخبه باید فکر کارهای دولتی را از سر خود بیرون کنند زیرا این کار سبب خشک شدن خلاقیت و نوآوری این افراد می‌شود.
ستاری ادامه داد: اگر میزهای اداره ما را از کارمندان دولت بگیرند این افراد از گرسنگی می‌میرند.
معاونت علمی فناوری اظهار داشت: افراد نخبه نباید به کشور هزینه‌ای را تحمیل کنند و گرفتن پول نفت یک تفکر غلطی بوده که متأسفانه در بین جوانان رواج یافته است.افراد نخبه برای کشور باید کارآفرینی و اشتغال ایجاد کرده و تولید ناخالصی کشور را افزایش داده و اهداف بلندی را برای خودشان ترسیم کنند.
رییس بنیاد ملی نخبگان در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت خروج نخبگان از کشور نیز خاطرنشان کرد: اینکه بگوییم خروج نخبگان نباشد حرف اشتباهی است بلکه ما باید تعاملات بین المللی داشته باشیم زیرا از طریق این تعاملات می توانیم چرخه علم و فناوری به دست آوریم، بنابراین ما باید از این چرخه استفاده کنیم.باشگاه خبرنگاران جوان/

پیمایش به بالا