ضرورت انجام غربالگری ماموگرافی در زنان ۴۰ تا ۷۰ ساله

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،دکتر معصومه گیتی درباره تصویربرداری از سینه و تاثیر آن در تشخیص به موقع سرطان، اظهار کرد: سینه دارای بافت نرمی است که بسیاری از تغییرات در آن را تنها به کمک ماموگرافی می توان تشخیص داد.

وی افزود: ماموگرافی جزییات بافت سینه را به وضوح نشان می‌دهد به گونه ای که می توان علائم و اختلالات در سینه را به موقع تشخیص داد و این امر کمک بسزایی در تشخیص به موقع سرطان در مراحل اولیه می کند؛ به همین دلیل به زنان توصیه می شود بین ۴۰ تا ۷۰ سالگی حداقل هر دو سال یکبار تصویربرداری از بافت سینه را انجام دهند.

رییس کمیته تصویربرداری بیماری های زنان و سینه انجمن رادیولوژی ایران یادآور شد: انجام ماموگرافی به دختران جوان توصیه نمی شود زیرا در سنین جوانی و دوران باروری و تکثیر سلول های سینه، بافت غددی سینه بسیار متراکم است و به همین دلیل ماموگرافی تصویر واضح و کاربردی را نشان نخواهد داد و از طرفی حساسیت به اشعه در جوانان بیشتر است به همین دلیل نیازی نیست جوانان مورد ماموگرافی سالانه قرار گیرند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ترس برخی از زنان نسبت به ماموگرافی گفت: در هنگام تصویربرداری ماموگرافی بافت سینه ها تا حدی فشرده و ضخامت بافت کم می شود بنابراین نیاز به تابش اشعه و مدت تابش اشعه کاهش یافته و همپوشانی نسوج کم شده در نتیجه وضوح تصویر افزایش می یابد.

این متخصص رادیولوژی همچنین درباره عوارض اشعه ماموگرافی خاطرنشان کرد: ماموگرافی یک روش تشخیصی است که به تشخیص سرطان در مراحل اولیه و درمان به موقع منجر می شود؛ بنابراین مضرات این اشعه در برابر فواید آن ناچیز است و این در حالی است که ما روزانه در برابر تشعشعات مضر بسیاری قرار داریم.ایرنا/

پیمایش به بالا