تدوین سند دیپلماسی علمی و فناوری ایران

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی به نقل از ایسنا مازندران، حسن قشقاوی ظهر امروز چهارشنبه چهارم اسفندماه در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع در بابلسر، اظهار کرد: در دنیای مدرن و متغیر کنونی علوم و فناوری با قدرت زیادی در حال توسعه است و پیشرفت علمی پایه پیشرفت رشد و توسعه همه‌جانبه و پایدار کشورها است.

وی خاطرنشان کرد: همه کشورها در تلاش هستند تا از طریق ارتباطات علمی بین‌المللی توان علمی ملی خود را ارتقا و منافع خود را روزافزون کنند.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد: تغییر ماهیت قدرت از سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و جایگزین قدرت علمی و اطلاعاتی به تدریج به جای قدرت نظامی و ظهور دانش به‌عنوان قدرت در نظام کنونی ضرورت دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه در عصر امروز، قدرت علم و فناوری بر همه قدرت‌ها پیشی گرفته است، یادآور شد: مفهوم جدیدی در روابط بین‌الملل تحت عنوان دیپلماسی علمی و فناوری متولد شده که موضوع اصلی آن استفاده از ظرفیت‌های علمی و فناوری برای تحقق اهداف سیاست خارجی است.

قشقاوی با بیان اینکه دیپلماسی علم و فناوری دارای سه بعد است، گفت: علم و فناوری به عنوان ابزار دیپلماسی، دیپلماسی برای علم فناوری تا از ظرفیت دیپلماسی برای رشد و توسعه فناوری کشور استفاده شود و این کار از طریق کمک به بازاریابی، تأمین نیاز علمی و فناوری با حمایت دیپلماتیک در سازمان‌ها و مبادلات بین‌المللی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بعد سوم دیپلماسی در راستای قدرت نرم است به این معنا که از منابع علم برای تأثیرگذاری و ایجاد فضای مطلوب برای مردم کشورهای دیگر استفاده و پرستیژ کشور تقویت می‌شود، دیپلماسی علم و فناوری پدیده دو سویه است که هم دیپلماسی و هم علم و فناوری به هم کمک کنند.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران اضافه کرد: بعد از توافق هسته‌ای مصادیقی که در حوزه علم و فنآوری صورت گرفته  با همکاری ارگان‌های مختلف سند دیپلماسی علمی و فناوری تدوین شد که نقشه راه علمی و فناوری کشور با کشورهای خارجی است.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و منویات رهبری در جهت سیاست‌گذاری و و اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی طرح آموزش ایران با محوریت وزارت خارجه با هدف بین‌المللی‌سازی نظام آموزش عالی کشور در جذب دانشجو خارجی و معرفی جاذبه‌های تحصیلی  در کشور در سطح جهانی ارائه شد.

قشقاوی افزود: برنامه‌ریزی برای حضور در مجامع تصمیم‌ساز جهانی و طرح‌های بین‌المللی که یک‌سال گذشته دوره مشترک تحصیلی با دانشگاه‌های دنیا راه‌اندازی شد که از جمله دکترای مشترک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه هلند در زمینه مدیریت انرژی، دوره‌ کارشناسی ارشد و دکترای مشترک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاه کره جنوبی در زمینه تکنولوژی فرهنگی و غیره است.

وی ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه جذب ۲۵ هزار دانشجو خارجی سالیانه پیش‌بینی شد که در برنامه ششم این آمار به ۸۰ هزار دانشجو خارجی در سال افزایش پیدا می‌کند.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: ارزش صادرات کالاهای دانش‌بنیان در پارک‌های علمی در سال‌های اخیر رشد چشمگیر و به چند ده میلیون دلار ارتقا یافت.

این مسئول یادآور شد: با توجه به آمار بین‌المللی دانشجویان در سطح جهان، سهم کشور ما در حال حاضر ۳۰ هزار دانشجو خارجی است که بسیار پایین بوده که اقدامات و همکاری بیشتر دانشگاه‌های کشور را می‌طلبد.

قشقاوی افزود: تشکیل گروه علم و فناوری برای مبادلات دانشجویی، برگزاری کارگاه و سمینار مختلف، مبادلات علمی دانشگاه ایران و سایر کشورها، ایجاد زمینه برای تولیدات علمی به زبان انگلیسی عربی و فرانسه در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: در بحث تبادلات بورس با دانشگاه‌های مختلف حضور فعالی داریم به‌دنبال مذاکرات انجام شده، مقامات مجارستان اعلام آمادگی کردند در مرحله نخست  100 دانشجو بورسیه در حوزه‌های آموزش عالی در رشته پزشکی و غیر پزشکی به ایران بدهند.

پیمایش به بالا