هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی گشایش یافت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،جشنواره جوان خوارزمی همه ساله در دو بخش ‘دانش پژوهان و فناوران’ ویژه گروه سنی زیر ۳۵ سال به همت سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و بخش ‘دانش‌آموزی’ با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار می شود.

رقابتهای بخش دانش پژوهان و فناوران در ۱۶ گروه تخصصی شامل ۱۶ گروه تخصصی شامل فناوری‌های شیمیایی، مکانیک، برق و کامپیوتر، هنر، معماری و شهرسازی، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، عمران، مهندسی صنایع و مدیریت فناوری، مواد، متالورژی و انرژی‌های نو و زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، محیط زیست، فناوری‌نانو، هوافضا، مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات و مکاترونیک صورت گرفته است.

بخش دانش آموزی جشنواره جوان خوارزمی نیز به منظور رقابت طرح های دانش آموزان دوره دوم متوسطه (سالهای دهم تا دوازدهم تحصیلی) با حداکثر ۲۰ سال سن در شاخه های نظری، هنرجویان شاخه های فنی و حرفه ای و کار دانش درنظر گرفته شده است.

دانش آموزان سراسر کشور نیز در هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در گروه های علمی برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکاترونیک، مکانیک، فیزیک و نجوم، شیمی، ریاضی، معماری و عمران، علوم زیستی و پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روان شناسی، علوم دینی و قرآن پژوهی، هنر، نانوتکنولوژی و سایر زمینه های علمی با یکدیگر رقابت کردند.

در مراسم اختتامیه امروز، از ۱۶ طرح برگزیده در بخش دانش پژوهان و فناوران و ۳۳ طرح برگزیده دانش آموزی تجلیل خواهد شد.

برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی علاوه بر اهدای لوح و تندیس جشنواره و جایزه نقدی، برای ورود به دوره های تحصیلی به سازمان سنجش آموزش کشور و همچنین جهت دریافت تسهیلات برگزیدگان علمی به بنیاد ملی نخبگان معرفی خواهند شد.

امکان استفاده از تسهیلات مالی صندوق های حمایتی همچون صندوق حمایت از پژوهشگران و نوآوران، صندوق توسعه صنایع الکترونیک و صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک نیز از دیگر تشویق هایی است که از طرف دبیرخانه جشنواره جوان خوارزمی برای برگزیدگان درنظر گرفته است.

جشنواره جوان خوارزمی با هدف شناسایی، معرفی، جذب و پرورش استعدادهای جوان کشور در زمینه های مختلف علم و فناوری، ارج نهادن و تجلیل از پژوهشگران، نوآوران و فناوران جوان و ترویج فرهنگ نوآوری، کاربردی کردن نتایج تحقیقات و کارآفرینی دانش بنیان در میان جوانان کشور توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار می شود.ایرنا/

پیمایش به بالا