یازدهمین دوره مسابقات ملی کمیکار ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،یازدهمین دوره مسابقات ملی کمیکار ایران به همت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و بنیاد نخبگان استان مازندران و با همکاری پارک علم و فناوری مازندران در سال جاری، در محل پردیس دانشگاه مازندران برگزار خواهد شد
   
به گفته سیفی، معاون فناوری پارک علم و فناوری مازندران، کمیکار یک مسابقه دانشجویی و دانش آموزی است که هرساله در ایران و جهان برای دانشجویان رشته مهندسی شیمی برگزار می‌شود. این مسابقه برای درک بیشتر دانشجویان مهندسی شیمی از دروس تئوری خود و عملیاتی کردن آن‌هاست که می‌تواند نقش به‌سزایی در ارتباط بین صنعت و دانشگاه داشته باشد. در این مسابقات دانشجویان مهندسی شیمی ماشین‌های شیمیایی می‌سازند که سوخت آن‌ها توسط فعل‌ و انفعالات شیمیایی فراهم می‌شود و در عین‌حال تأثیری مخرب بر روی محیط‌زیست و آلودگی آن نداشته و ارزان است.
   
وی افزود، در ساخت ماشین‌ها نباید از هیچ‌گونه ابزار کنترل از راه دور یا لیزر استفاده شود و ماشین‌ها تنها توسط فعل‌وانفعالات شیمیایی حرکت کرده و یا متوقف می شوند. در بخش عملکرد مسابقات کمیکار ماشین ساخته‌شده توسط تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه باید طول مسیری که توسط قرعه‌کشی تعیین می‌شود طی کنند و در مسیر خود از هیچ‌گونه باتری صنعتی استفاده نکنند.
   
گفتنی است، مسابقات کمیکار کشوری در ایران در چهار بخش طراحی پوستر، ایده برتر، لیگ اصلی و لیگ آزاد برگزار می‌شود که در بخش طراحی پوستر هر یک از تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه ابتکارات، ابداعات، محاسبات، نوع واکنش‌ها و نحوه کنترل آن، موارد زیست‌محیطی و عواملی که در آن برتری این واکنش را نسبت به سوخت‌های فسیلی نشان می‌دهد، بررسی می نمایند.   
   
ضمناً جوایز تیم های برگزیده شامل دو بخش دانشجویی و دانش آموزی بوده و تیم های منتخب لیگ اصلی به مسابقات جهانی سال ۲۰۱۷ اعزام خواهند شد.روابط عمومی پارک علم و فناوری مازندران//

پیمایش به بالا