دستگاه خورشیدی گرده افشانی درخت خرما

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،رضا مهدی پور رابری، برگزیده رتبه سوم کشاورزی و منابع طبیعی در هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی  اظهار داشت: گرده افشانی درخت خرما از قدیم تا کنون توسط نیروی انسانی به صورت دستی صورت می گیرد که این کار  هم تلفات جانی در پی دارد و هم هزینه و زمان زیادی صرف آن می شود.

وی با بیان اینکه از این رو موفق شدیم تا دستگاهی را برای رفع این مشکل طراحی کنیم و بسازیم، اظهار داشت: دستگاه پنوماتیکی گرده افشانی نخل خرما به صورت خودکار عمل گرده افشانی را بدون دخالت دست انسان انجام می دهد.

وی عنوان کرد: این دستگاه، متناسب با درخت خرما ارتفاع می گیرد که این عمل با استفاده از وسایل جنبی و لوله های استیل صورت می گیرد.

مهدی پور با اشاره به روش گرده افشانی با این دستگاه اظهار داشت: کار گرده افشانی با تولید باد، توسط موتور باد، دینام و پمپ باد ماشینی، انجام و در تانک ذخیره می شود؛ سپس با شلنگ به دستگاه پاشش کننده و مخزن گرده منتقل می شود و بعد با خارج شدن گرده توسط باد از دستگاه، گرده افشانی رخ می دهد.

این محقق خاطر نشان کرد: نواوری دستگاه استفاده از انرژی خورشیدی در شارژ باتری است.

وی با اشاره به مزایای دستگاه خاطر نشان کرد: کاهش تلفات جانی، صرفه جویی در وقت، سرعت کار بهره وری بالا، قابلیت حمل آسان در باغات و چرخش ۳۶۰ درجه ای گرده پاش روی سطح تاج درخت تا ارتفاع ۲۰ متر، تامین نیروی محرکه دستگاه از انرژی خورشید از جمله مزایای این سیستم به شمار می روند.مهر/

پیمایش به بالا