افزایش قدرت دفاعی کشور با ساخت تقویت کننده توان مایکروویو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران، تقویت کننده ماکروویو ۲.۵ تا ۶ گیگا هرتز ۱۵۰ وات’ حاصل تلاش مشترک ‘مهدی خورسندی’ و ‘علی آقا رسولی’ است که اخیرا با ارائه در گروه برق و کامپیوترهجدهمین جشنواره جوان خوارزمی، رتبه سوم پژوهش های کاربردی این جشنواره را به دست آورد.

علی آقا رسولی روز یکشنبه درباره جزییات این طرح تحقیقاتی گفت: ما یک تقویت کننده توان مایکروویو در باند فرکانسی ۲.۵ تا ۶ گیگاهرتز را پس از طراحی و شبیه سازی، ساخته ایم که در سیستم های راداری و مخابراتی کاربرد دارد و تاکنون تقویت کننده مایکروویو با این توان، در دنیا ساخته نشده است.
دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت افزود: برای دستیابی به این توان بالا، از قطعات با توان پایین تر با یک روش خاص ترکیب توان نوین، استفاده کردیم که از قابلیت میزان تلفات کم، پهنای باند وسیع و تحمل پذیری توان بالا برخوردار است.
وی خاطرنشان کرد: این تقویت کننده از چهار بخش اصلی تقویت کننده های RF، ترکیب کننده توان، بخش خنک سازی و بخش کنترل و تغذیه تشکیل شده است
به گفته آقا رسولی، ساختار این تقویت کننده همچنین این امکان را می دهد تا با بکارگیری دو روش ساده Heat sink و گردش هوا امکان خنک سازی کل سیستم فراهم شود.
وی تصریح کرد: بخش کنترل این سیستم نیز قابلیت محافظت در برابر ولتاژ معکوس، افزایش دما و جریان را داراست و تاکنون هیچ یک از شرکت های سازنده خارجی به ساخت دستگاه های تقویت کننده با چنین توانی دست پیدا نکرده اند.
این دانشجوی جوان یادآور شد: پروژه طراحی و ساخت ‘تقویت کننده مایکروویو ۲.۵ تا ۶ گیگا هرتز ۱۵۰ وات’ با موفقیت به اتمام رسیده و تحویل شده است تا در حوزه های دفاعی و راداری و به منظور شناسایی و دفاع در برابر تهاجم های بیگانه به کار گرفته شود.ایرنا/

پیمایش به بالا