نیاز باغبانان شهرداری، مرا به فکر ساخت کلتیواتور روتوری برای باغچه های کوچک انداخت /مشخص شدن نیازهای صنایع و ساخت اختراعات براساس آن، سبب پیشرفت کشور می شود

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،عیسی دماوندی ،کارشناس رشته الکترونیک کلتیواتور روتوری ساخت که برای کشاورزی در باغ،گلخانه وباغچه های کوچک وسط بلوار کاربرد دارد.

وی که به همراه  تعدادی از متخصصان رشته های مختلف اقدام به راه اندازی شرکت دانش بنیان پرتوگستران صنعت دماوند کرده است،با دیدن باغبانان شهرداری متوجه نبود دستگاهی برای شخم زدن وسط بلوار و باغچه های کوچک می شود و اقدام به ساخت کلتیواتور روتوری می کند.

عضو سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران با بیان اینکه به دلیل طولانی بودن فرآیند ثبت اختراع، به دنبال آن نرفتم، می افزاید:در حال حاضر کلتیواتورروتوری را انبوه سازی و وارد بازار کردیم.

این کارشناس الکترونیک که مورد حمایت سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران قرار گرفته است،با اشاره به اینکه مشابه خارجی دستگاه کلتیواتور روتوری وجود دارد،اضافه می کند:دستگاه داخلی دارای مزایایی، شامل:شیوه کار آسان ،وزن و قیمت پایین تر نسبت به مشابه خارجی است.

IMG 7829

دماوندی با تأکید بر تقویت بخش آرندی (تحقیق و توسعه)در دستگاه کلتیواتور روتوری ،ادامه می دهد:کارشناسان شرکت با بازدید از نمایشگاه های مختلف،مطالعه طرح های موجود در بازار،ارتباط و همکاری با شرکت های تولیدکننده در تلاش برای توسعه فعالیت ها هستند.

وی با اشاره به دستگاه تراش که در حال ساخت دارد،می گوید:عقیده دارم که یک فرد به تنهایی قادر به ساخت دستگاهی نیست و با راهنمایی و هم فکری دیگران می تواند موفق شود،درست است که ۸۰ درصد کار را خودم انجام می دهد ولی  نظرات و تجربیات دیگران برای تکمیل آن بسیار اثرگذار است.

عضوسازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران با بیان اینکه برای ساخت هر دستگاهی باید علم لازم را داشت و به دنبال آن برای تجاری سازی هم دانش بیشتری نیاز داریم،می افزاید:عوامل متعددی در تجاری سازی نقش دارند که مهم ترین آن ها بازار است،باید کالایی با کیفیت تولید کنیم تا مورد قبول قرار گیرد ولی با توجه به داشته های ما، اگر کیفیت کار را بالاببریم قیمت کالا هم بالامی رود که یکی از ضعف های بازار همین است.

این کارآفرین با اشاره به اینکه کالاهای ارزان موجود در بازار دارای کیفیت پایین تری نسبت به کالاهای باکیفیت هستند، ادامه می دهد:اگر کالاها (مواد اولیه) به صورت جزیی با قیمت مناسب وارد کشورشود و به دست تولیدکننده برسد، مسلما کالای باکیفیت با قیمت ارزان تری در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

IMG 7832

وی با بیان اینکه ورود به بازار فروش قوانین خاصی دارد که پس از مدتی آشنایی لازم برای تولیدکنندگان به وجود می آید،اضافه می کند:قیمت مناسب همراه با کیفیت کالا و گارانتی سبب جذب خریدار و پیشرفت در بازار فروش می شود.

این کارآفرین با اشاره به اینکه اعتقاد دارم در بازار فروش باید زمان خرید، می گوید:اگر در بازار فروش صداقت وجود نداشته باشد،چون یک تولیدکننده باید مدتی را صرف اعتمادسازی نسبت به فعالان بازار فروش کند به همین دلیل از نظر زمان برای تولید و فروش دچار عقب ماندگی می شود.

دماوندی بیان کرد:صداقت و ارتباط با کشورهای دیگر در فرهنگ بازار فروش دارای اهمیت است، در حال حاضر اعتماد نسبت به کالای چینی در کشور وجود دارد ،به طوری که برخی شرکت ها، کالای وارداتی از این کشور را به نام خود می زنند و سود بسیاری به دست می آورند.

وی با انتقاد از اینکه میان بخش ثبت اختراع، اختراعات و صنایع تناسبی وجود ندارد،ادامه می دهد:اگر نیازهای بخش صنعتی مشخص و در رشته های مختلف تقسیم بندی و از مخترعان خواسته شود تا ساخته های خود را متناسب با نیاز بخش صنایع بسازند و در طول ساخت هم حمایت و تشویق لازم به عمل آید، با این اقدام مخترعان، صنعت و در نهایت کشور به رشد لازم دست می یابد.

دماوندی یکی از مشکلات بخش ثبت اختراع را سوء استفاده برخی افراد در ایجاد تغییرات کوچک نسبت به اختراعات دیگران و ثبت آن به نام خودشان عنوان می کند.انتهای پیام:ن.ک/

پیمایش به بالا