مس و تاثیر آن بر بدن انسان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،علی اصغر مشتاقی رییس انجمن عناصر کمیاب روز سه شنبه در همایش عناصر کمیاب در دانشگاه تربیت مدرس، در خصوص اهمیت این عناصر گفت: تمام واکنش های شیمیایی در بدن مدیون این عناصر از جمله مس است.
وی افزود: عناصر به چند دسته تقسیم می شوند، دسته اول پروتئین ها، کلسیم، فسفر و منیزیم و دسته دیگر عناصر کمیاب مانند آهن، مس و روی هستند
وی اظهار کرد: مس در بدن به عنوان یک عنصر ضروری شناخته شده است، در ساختمان آن انواع آنزیم ها وجود دارد که در بافت ها ذخیره می شود، مهمترین بافتی که مس در آن ذخیره می شود، کلیه و کبد است.
مشتاقی ادامه داد: در مکانیزم جذب عناصر مختلف در بدن سلول های روده نقش بسزایی دارند، عناصر علاوه بر جذب روده ای از طریق پوست و استنشاق هم وارد بدن می شوند، همچنین آنزیم های مختلف هم در جذب عناصر نقش دارند که مهمترین آن آلبومین است که وظیفه حمل و نقل مس در خون را به عهده دارد.
وی افزود: مس به عنوان یک عنصر ضروری وقتی وارد بدن می شود روی فعالیت بسیاری از آنزیم ها تاثیر می گذارد، اما اگر نتواند به درستی وارد این چرخه شود در سلول ها تجمع می یابد و موجب تخریب سلول های کبدی و بروز بیماری ‘ویلسون’ (تجمع مس) می شود، در واقع مهمترین بافتی که سبب تجمع مس می شود، بافت کبدی است.
وی گفت: ویلسون بیماری خطرناکی است و هیچ علائمی ندارد و بیشتر در افرادی که ازدواج فامیلی انجام می دهند این بیماری بروز می کند، بر اساس آمار جهانی از هر ۱۰۰ بیماری که به تشخیص پزشک برای اندازه گیری مس به آزمایشگاه مراجعه می کنند، ۳۳ درصد به ویلسون مبتلا هستند که در نقاط مختلف ایران هم این بیماری دیده می شود.
رییس انجمن عناصر کمیاب تاکید کرد: اگر در خانواده ای فردی به بیماری تجمع مس مبتلا شود، حتما باید دیگر اعضا نیز مورد آزمایش و اندازه گیری میزان مس در بدن قرار گیرند، مبتلایان به ویلسون به ناراحتی های کبدی و عصبی نیز مبتلا می شوند.
وی گفت: عضو دیگری که در نتیجه ابتلا به این بیماری آسیب می بیند کلیه است، وقتی که مس در بدن آزاد شود از طریق کلیه ها دفع می شود که در این صورت به بافت های کلیه آسیب وارد می کند، روی استخوان، بخش هایی از قلب و غدد مختلف نیز تاثیر سوء می گذارد
مشتاقی افزود: ویلسون به بیماری دهه دوم زندگی معروف است، یعنی اگر در دهه اول درمان نشود، دیگر فرد مبتلا به دهه دوم زندگی خود نمی رسد، روش درمان آن از دو طریق دور نگه داشتن مس از بدن و مصرف دارو انجام می شود.
وی به یکی از علائم بالینی این بیماری اشاره کرد و گفت: در اطراف مردمک چشم فرد مبتلا به ویلسون مس رسوب می کند که در این صورت حلقه ای آبی رنگ به وجود می آید، همچنین مس در هسته های مغز حرکت می کند و موجب عقب افتادگی مغزی می شود.
مشتاقی با بیان این که درصد وقوع بیماری ویلسون در دنیا زیاد است، افزود: بیماری دیگری نیز وجود دارد که موجب اختلال در جذب مس در روده می شود، اگر مس وارد جریان خون نشود، تمام سنتز آنزیم های مختلف دچار اختلال می شود.
وی ادامه داد: یکی از علائم این بیماری موهای افراد است که در این حالت به صورت مجعد و براق در می آید، همچنین پایین آمدن درجه حرارت بدن، حمله قلبی، به هم خوردن تعادل و ضعف از دیگر علائم این بیماری است که بهترین روش درمان آن تزریق مس به زیر پوست این افراد است.
رییس انجمن عناصر کمیاب گفت: آمار دقیقی از ابتلا به بیماری ویلسون در کشور وجود ندارد اما بررسی ها نشان می دهد که افراد زیادی در کشور مبتلا هستند و بیشترین علت آن ازدواج های فامیلی است.
همچنین ساجدی دبیر کنگره عناصر کمیاب در آغاز مراسم گفت: این همایش با هدف گردهمایی و همفکری محققان شاخه های مختلف این بخش و ارائه جدیدترین دستاوردها با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و انجمن عناصر کمیاب برگزار می شود.
وی افزود: اهمیت عناصر کمیاب در زمینه های مختلف محیط زیستی شامل مولفه های آب، هوا، خاک، محصولات کشاورزی و سلامتی انسان است که در این همایش تلاش می شود تمام این محورها مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
دانشیار گروه بیوشیمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: بعد از اعلام فراخوان ۳۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که بعد از داوری ۲۸۰ مقاله برای ارائه در همایش انتخاب شد که از این تعداد ۳۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۲۵۰ مقاله به صورت پوستر ارائه می شود.
وی اظهار کرد: همچنین حدود ۱۰ شرکت مرتبط در بخش نمایشگاهی این همایش حضور دارند و آخرین دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند.
پنجمین کنگره عناصر کمیاب از ۳۰ آذر تا دوم دی ماه با حضور اساتید، صاحبنظران، دانشجویان و علاقمندان حوزه علوم زیستی در سالن اجتماعات جابربن حیان دانشگاه تربیت مدرس برپا است.ایرنا/

پیمایش به بالا