کاشت نهال با هدف حفظ منابع طبیعی از سوی سپاه تنکابن

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری از مازندران،استان مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و جنس خاک از پوشش گیاهی متنوعی از قبیل جنگل انبوه،چمن‌زار و استپ برخوردار است.

از طرفی مجاورت دریای مازندران و رشته کوه‌های البرز سبب شده تا به تبعیت از آب و هوا در دامنه شمالی البرز از خط ساحلی دریای مازندران تا قلل مرتفع بر حسب افزایش ارتفاع،پوشش گیاهی متنوعی به صورت نوارهای مشخص به وجود آیند.

به طور کلی پوشش گیاهی استان مازندران به جنگل و مرتع تقسیم می شود؛جنگل مازندران از غرب تا شرق استان و از جلگه ساحلی تا ارتفاعات ۲۵۰۰ متری به صورت نواری،دامنه شمالی البرز را فرا گرفته است.

در جنگل‌های مازندران درختان پهن برگ تا ارتفاع ۱۸۰۰ متری گسترش دارند؛پس  از آن تا ارتفاع ۲۵۰۰متری،درختان سوزنی برگ ظاهر می شوند.بالا تر از آن،شرایط رویش گونه‌های درختی محدود می‌شود و پوشش گیاهی به چمن‌زار تبدیل می‌شود که در بهارو تابستان سبز می‌شوند.

در جهت غرب به شرق نیز تغییر گونه‌های درختی و تراکم جنگل محسوس است.در گذشته جنگل متراکم‌تر بوده و گسترش شمالی بیشتری داشت ولی به علت رشد جمعیت،توسعه کشاورزی و بهره‌برداری بسیار، از وسعت جنگل کاهش یافته و حد شمالی آن نیز به کوهپایه‌های البرز محدود شد.

هفته منابع طبیعی فرصتی برای ارج نهادن به آب،جنگل و سبزه در کشور است تا بتوان با کاشت نهال‌های تازه بر پوشش گیاهی منطقه افزود.

در همین راستا به مناسبت هفته  درخت‌کاری باشعار بسیج سازندگی، منابع طبیعی  مراسم غرس ۱۰۰ نهال از سوی سرهنگ بابایی فرمانده سپاه، مسئول دفتر امام جمعه و رئیس منابع طبیعی شهرستان مولایی ،کرمی‌پور مسئول سازمان بسیج سازندگی تنکابن و روسای منابع طبیعی بخش بلده و سلیمان‌آباد در محل سپاه تنکابن برگزار شد.

d 12d 14

پیمایش به بالا