نانو از جهت گیری مناسب در صنعت فضایی کشور برخوردار نبوده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،دکتر محسن بهرامی امروز در پنجمین کنفرانس علمی و دوره طلایی نانو با رویکرد علوم دانش بنیان در محل انستیتو پاستور ایران که با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان همراه بود سخنانی بیان داشت.
وی با اشاره به اینکه، امروز پژوهش و تحقیق به منظور ساختن آینده، دغدغه همه دانشمدان و محققان کشور است، این موضوع را بسیار با اهمیت دانست و دلیل آن را عشق به ساختن آینده بدون توجه به امکانات موجود بیان کرد.
وی با تاکید براینکه ما باید در سطح جهانی موثرعمل کنیم که ابزار آن نیز امروز موجود است گفت: رفتن انسان به فضا کار دیروز بود امروز ما باید از طریق علوم جدید از جمله نانو، سنگ بنای جدیدی برای نسل های بعد بگذاریم.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به تاریخ و تمدن غنی کشورمان گفت: ما باید عظمت فرهنگ ایرانی را به رخ جهانیان بکشیم و درواقع خودمان باشیم که البته این مقداری سخت است، چراکه بودن ما در آینده مبنای فرهنگی دارد و این ورای نفس کشیدن، خوردن و خوابیدن است.
بهرامی گفت: قرار نیست در نانوتکنولوژی مانند سایر کشورها تنها به فکر رفتن به فضا باشیم بلکه بایستی از همه اینها مطابق با فرهنگ و ادبیات خودمان استفاده و رنگ و لعاب خودمان را حفظ کنیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه، صنعت هوافضا به ویژه فضایی به علت ذات پیچیده نیازمند مطالعه و دقت بالا است و یکی از هدفهای فناوری نانو نیز به شمار می رود، افزود: امروز بسیاری از برنامه های اکتشافی صنعت فضایی دنیا بر توسعه این فناوری در بخش های مختلف مانند مواد، محاسبات و حسگرها استوار می باشد.
رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید براینکه، بسیاری از ماموریتهای فضایی آینده، تنها با توسعه فناوری نانو امکان تحقق خواهد یافت، گفت: این امر بسیاری از سازمانهای فضایی جهان را وا داشته است که برنامه های مدونی را در توسعه فناوری نانو برای کاربرد در صنایع هوافضا تعریف کنند.
وی با اشاره به اینکه سطح رشد نانو در کشورمان بسیار مناسب بوده است در عین حال افزود:استفاده از نانو برای استفاده در صنایع مختلف از جمله فضایی جهت گیری مناسبی نداشته است، البته برنامه های استفاده از نانو در صنعت فضایی کشورمان مقداری زمان بر است و برنامه ۴۰ تا ۵۰ ساله دارد.
وی با تاکید براینکه ما بایستی یک نگاه آینده نگر به فضا داشته باشیم اظهارکرد: بنده به عنوان یک عضو سازمان فضایی کشور می گویم که ما به طور حتم سهمی در مدار زمین و در منظومه شمسی خواهیم داشت و این خیلی دور نیست و سال ۲۰۵۰ منظومه شمسی قابل دسترس ما خواهد بود.
معاون وزیر ارتباطات در ادامه اظهارکرد:برخی تنها فکرشان به رفتن فضا محدود شده است، این درحالی است که امروز انوع و اقسام تکنولوژی های رباتیک وجود دارد و روی اینها باید کارشود.
بهرامی با اشاره به اینکه تعدادی از شهدای سرافراز کشورمان جان خود را در راه توسعه علمی کشور فدا کرده اند و مصداق بارز شهدای مظلوم می باشند، گفت: این موضوع ما را موظف می کند که وظیفه خودمان را با آرمان هایمان تلفیق کنیم چراکه نداشتن آرمان در واقع پوچی و مرگ است.
رئیس سازمان فضایی ایران در ادامه افزود: ما برای رسیدن به سهم خودمان و حفظ خون این شهدا می بایستی مقداری هدف دار همراه با استراتژی بهتر حرکت کنیم.
کنفرانس دوره طلایی نانو روز پنجشنبه با حضور محسن بهرامی رئیس سازمان فضایی کشور و جمعی از اساتید و دانشجویان افتتاح شد
این کنفرانس به منظور تلفیق و یادگیری علوم و فناوری نانو و استفاده از آن در سایر علوم تحصیلی هرسال برگزار می شود که پنجمین دوره آن امسال چهارم و پنجم آذر ماه با حمایت شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و با حضور کارگروه‌های عمومی و تخصصی رشته‌های خاص در محل انستیتو پاستور ایران در تهران درحال برگزاری است
پنجمین کنفرانس علمی و دوره طلایی نانو با رویکرد علوم دانش بنیان فردا(جمعه) پایان می یابدایرنا/

پیمایش به بالا