تولید پارچه‌های پنبه‌ای خودتمیزشونده توسط محققان کشور

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،، تاکنون کوشش‌های متعددی به‌منظور تولید منسوجات با خواص ویژه از جمله حفاظت از تابش اشعه UV، خود تمیزشوندگی، مقاومت در برابر شعله، ضد باکتری، دفع آب و نفت و هدایت الکتریکی انجام شده است.

اهمیت این تحقیقات را می‌توان به مهم بودن عملکرد محصول نهایی از مواد چندمنظوره ارتباط داد. کالای پنبه‌ای نیز مصارف زیادی دارد که با انجام تکمیل چندمنظوره روی آن می‌توان سبب افزایش کاربرد و ارزش افزوده‌ی آن شد.

آتوسا معظمی، مجری طرح در خصوص هدف دنبال شده در این طرح عنوان کرد: در این تحقیق، روشی جدید برای تولید پارچه پنبه‌ای با ویژگی‌های چندمنظوره‌ ضد باکتری، تأخیر شعله و خود تمیز شوندگی ارائه شده است. نانوذرات اکسید زیرکونیوم (ZrO۲) به همراه ماده‌ی CTAB، اوره، مالئیک اسید و سدیم هیپو فسفیت برای حصول این ویژگی‌ها استفاده شده است.

وی در ادامه به کاربرد نمونه پارچه‌های ساخته شده اشاره کرد و گفت: با توجه به غیرسمی بودن نانوذرات اکسید زیرکونیوم، این کالا می‌تواند در بیمارستان‌ها، پوشاک و نیز مکان‌هایی که امکان آتش‌سوزی وجود دارد، استفاده شود.

معظمی خاطر نشان کرد: اخیراً برای تولید مواد با کارایی زیاد از نانو ذرات دیگر به‌عنوان جزء دوم کامپوزیت (با نانو ذرات ZrO۲) استفاده شده است که معمولاً در دمای خیلی زیاد تولید و در بیشتر موارد این روش‌ها سبب تجمع نانو ذرات می‌شوند.

به گفته وی، در این تحقیق با استفاده از روش ساده پارچه پنبه‌ای با ویژگی‌های عالی و با ثبات شستشویی خوب تهیه شده است.

وی تاکید کرد:  نمونه‌های عمل شده با نانو ذرات ZrO۲ تحت تابش نور خورشید، در برابر لکه‌ی متیلن بلو خاصیت خود تمیز شوندگی از خود نشان دادند. از طرفی اوره به‌عنوان منبع نیتروژن، خواص تأخیر شعله و خود تمیز شوندگی نمونه‌های پارچه پوشش داده شده با نانو ذرات ZrO۲ را افزایش داده است.

این محقق عنوان کرد: همچنین حضور CTAB سبب افزایش خاصیت ضد باکتری آن شده است. در نهایت حضور اوره و CTAB سبب پوشش یکنواخت پارچه پنبه‌ای با نانو ذرات و جلوگیری از تجمع نانو ذرات روی سطح شده و خواص آن را بهبود بخشیده است.

معظمی بیان کرد: این ویژگی‌ها سبب افزایش ارزش افزوده‌ی کالای پنبه‌ای خواهد شد؛ ضمن اینکه استفاده از این مواد کاهش قابل توجهی در مقاومت لیف ایجاد نکرده است.

وی گفت: این نمونه‌ها ضدباکتری بوده و در برابر نور آفتاب خودتمیزشونده هستند. تأخیر شعله از دیگر ویژگی‌های این نمونه‌هاست.مهر/

پیمایش به بالا