نمونه های زیستی ایران باید شناسایی و شناسنامه دار شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران، دکتر محمود تولایی در اولین نشست تخصصی ‘ذخائر ژنتیکی و زیستی نمونه های انسانی’ افزود: کشور ما دارای ذخایر ژنتیکی فراوانی است که بخشی از آنها شناسنامه دار شده اند و این روند باید با جدیت ادامه یابد.
وی ادامه داد: میراث ژنتیکی ما گرانقدر و ارزشمند است و در حفظ و نگهداری آنها باید کوشا باشیم.
تولایی با بیان اینکه پیشگیری از خطرات این حوزه نیازمند همکاری و همدلی همه انجمن ها و مسئولان است، افزود: به موازات بهره برداری، باید برای حفظ و پایداری منابع زیستی کوشا باشیم. در سال های اخیر به دلیل بهره برداری غیرهدفمند، طبیعت دستخوش تهدیدات شده است.
رئیس انجمن ژنتیک ایران به تنوع اقلیمی در کشور اشاره کرد و گفت: ۱۸ تنوع اقلیمی در دنیا وجود دارد که ۱۲ تنوع اقلیمی آن در ایران است. هر کدام از اقلیم ها ظرفیت هایی دارند که به عنوان سرمایه ملی محسوب می شوند.
وی افزود: امروزه امنیت غذایی جهان نیازمند بهره مندی از تکنولوژی های روز است و برای دستیابی به آن باید به فناوری های پیشرفته و مدرن دنیا مسلط شد.
تولایی اظهار کرد که ما باید طبق ضوابط کشور و نظارت سازمان های مسئول محصولات غذایی ایمن تولید کنیم و در اختیار مردم قرار دهیم.
دکتر سردار جلالی، رئیس پدافند غیرعامل کشور در این مراسم، به تشریح نقش این سازمان در حوزه تهدیدات کشور، به ویژه تهدیدات زیستی، به صورت برنامه ریزی شده توسط انسان و تهدیدات غیرانسانی (طبیعی) پرداخت.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه کشور دارای تنوع زیستی بالا در حوزه گیاهی، انسانی، میکروبی و ژنتیکی است، باید اهمیت و ارزش هر کدام از آنها مشخص و طبع آن تهدیدات مربوطه نیز شناسایی شود، تا بتوان اثرات تهدید را کامل از بین برد یا کاهش داد.
در ادامه نشست موضوع ذخایر زیستی و ژنتیکی نمونه های انسان با حضور دکتر شاهزاده فاضلی (رئیس شاخه ذخائر ژنتیکی انجمن ژنتیک ایران) و دکتر فرزانه (مدیر بانک سلولی انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی و عضو هیات علمی مرکز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی)، دکتر سعید آبرون (عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و مسئول فنی بانک خون بندناف رویان) و دکتر مهدی حبیبی (عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران) مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
اولین نشست تخصصی ‘ذخائر ژنتیکی و زیستی نمونه های انسانی’ توسط انجمن ژنتیک ایران در سالن همایش پدافند غیرعامل کشور با حضور اندیشمندان، متخصصان، اساتید و دانشجویان حوزه زیستی برگزار شد.ایرنا/

پیمایش به بالا