باید اهمیت وقف در حوزه علمی را برای مردم تشریح کنیم

 

 

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری مازندران،برخی افراد در وصیت نامه خود مقداری از مال خود را برای اقدامات عام المنفعه یا عزاداری امام حسین «ع» اختصاص می دهند که براساس قانون به این اموال وقف شده یا موقوفات ثلثی می گویند.

محمود فیاض بخش نخستین کسی است که به انجام تحقیقی ۹۰ صفحه‌ای درخصوص بررسی فقهی، حقوقی وقف و اثلاث باقیه پرداخته است.

این دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فقه و حقوق اسلامی با بیان اینکه تفاوت وقف نامه با وصیت نامه در تغییر دادن مفاد آن است، گفت:وقف نامه قابلیت تغییر ندارد ولی وصیت نامه تا زمان فوت فرد چندین بار تغییر می کند.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده‌ها از وقفی بودن اموال وصیت نامه درگذشتگان خود آگاهی ندارند، افزود:به همین دلیل اغلب این موقوفات فروخته و صرف نیت واقف نمی شوند.

فیاض بخش با بیان ممنوع بودن فروش موقوفات، افزود:با توجه به اینکه تاکنون هیچ تحقیقی درباره موقوفات ثلثی صورت نگرفته است، به همین دلیل تهیه پایان نامه از این موضوع بسیار سخت بود.

وی بیان کرد:در تهیه پایان نامه با موضوع موقوفات ثلثی از ۷۶ منبع، کتاب‌های عربی، مطالب و مقالات در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مؤثق مختلف اینترنتی استفاده کرده است.

فیاض بخش با بیان اینکه در این پژوهش بیش از ده‌ها پیشنهاد به منظور ترویج اثلاث باقیه در وصایا نوشته است، افزود: می‌توان به کمک این پیشنهادها که به اهمیت موقوفات ثلثی پرداخته، بسیاری از مشکلات و معضلات جامعه را حل کرد.

این پژوهشگربا اشاره به اینکه تاکنون اطلاعات کاملی به مردم درباره وقفی بودن ثلث اموال در وصیت نامه‌ها داده نشده است، افزود:اطلاع رسانی که درباره وقف و اهمیت آن شده، درخصوص موقوفات ثلثی داده نشده است .

وی با بیان اینکه سازمان اوقاف و امورخیریه باید تبلیغات لازم در این خصوص انجام دهد، اضافه کرد:در حال حاضر وقف ثلثی بسیار کم است که در صورت تبلیغات و اطلاع رسانی، نیت واقفین عملی می شود.

این پژوهشگر با اشاره به اهمیت حمایت از نخبگان علمی در کشور به ویژه مازندران، اضافه کرد:هم زمان با آغاز سال تحصیلی طرح مهر از سوی اداره کل اوقاف و امورخیریه مازندران برای کمک به دانش آموزان مستعدصورت گرفت.

فیاض بخش با بیان اینکه در صورت وقف شدن محل یا منابع مالی برای حمایت از نخبگان، امکان حمایت از دانش آموزان و دانشجویان مخترع به وجود می آید، گفت:نیاز به تبلیغات و اطلاع رسانی درباره اهمیت وقف در حوزه علمی داریم

پیمایش به بالا